18-30 yaş arası üniversite öğrencisi kadınlarda sosyal medya bağımlılığı ile yeme bozukluğu arasındaki ilişkide psikolojik sorunların aracı etkisi
The mediating effect of psychological problems on the relationship between social media addiction and eating disorder in university student women aged 18-30
  1. Tez No: 891187
  2. Yazar: SEMİHA ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 18-30 yaş arası üniversite öğrencisi kadınlarda sosyal medya bağımlılığı ile yeme bozukluğu arasındaki ilişkide psikolojik sorunların aracı etkisini değerlendirmek amacıyla ilişkisel tarama modeline uygun olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 18-30 yaş arasında olup Türkiye'deki üniversitelerde 2023-2024 eğitim döneminde öğrenim görmekte olan kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, araştırmaya dahil edilecek birimlerin evren içerisinden tamamen rastgele seçildiği örnekleme yöntemi olarak tanımlanan basit rastgele örnekleme yöntemi ile ulaşılan toplam 201 bireyden oluşmaktadır. Katılımcılar çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır ve özel kimlik bilgileri alınmamıştır. Veriler çevrimiçi anket uygulaması ile toplanmıştır, uygulanan ankette sırasıyla Sosyodemografik Bilgi Formu (SBF), Kısa Semptom Envanteri (KSE), Yeme Tutum Testi Kısa Formu (YTT-22), Bergen Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği (BSMBÖ) yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in accordance with the relational screening model in order to evaluate the mediating effect of psychological problems on the relationship between social media addiction and eating disorders in university student women between the ages of 18-30. The population of the study consists of women between the ages of 18-30 who are studying at universities in Turkey in the 2023-2024 academic year. The sample of the research consists of a total of 201 individuals whose simple random sampling method is defined as the sampling method in which the units to be included in the research are selected completely randomly from the universe Participants participated in the study voluntarily and no specific identification information was obtained. The data were collected by online questionnaire application, and the Sociodemographic Information Form (SBF), Brief Symptom Inventory (KSE), Eating Attitude Test Short Form (YTT-22), and Bergen Social Media Addiction Scale (BSMBS) were included in the applied questionnaire, respectively.