Elit sprinterlerde 30 saniyelik wingate testi performansına kas kütlesinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of muscle mass on 30 second wingate test performance in elite sprinters
- Tez No: 891185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHIDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, elit sprinterlerde 30 saniyelik Wingate testi performansının kas kütlesi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, elit sprinterler oluşturmaktadır ve bu evren içinden örneklem, belirlenen kriterlere uygun olarak seçilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla, elit sprinterlerin kas kütlesi ve Wingate testi performansları üzerine çeşitli ölçümler yapılmıştır. Wingate testi, sporcuların anaerobik güç kapasitelerini değerlendirmek için kullanılmıştır ve test süresince maksimum, ortalama ve minimum güç değerleri ile yorgunluk indeksi gibi parametreler ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda elde edilen veriler, istatistiksel analizler yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, elit sprinterlerin kas kütlesi ile 30 saniyelik Wingate testi performansları arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Daha yüksek kas kütlesine sahip sprinterlerin, daha yüksek maksimum ve ortalama güç çıktısı sağladıkları, yorgunluk indekslerinin ise daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, elit sprinterlerin performans optimizasyonu ve antrenman programlarının geliştirilmesi açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of 30-second Wingate test performance on muscle mass in elite sprinters. The population of the research consists of elite sprinters, and the sample from this population was selected in accordance with the determined criteria. In order to collect data in the study, various measurements were made on the muscle mass and Wingate test performances of elite sprinters. The Wingate test was used to evaluate the anaerobic power capacities of athletes, and parameters such as maximum, average and minimum power values and fatigue index were measured during the test. The data obtained as a result of the measurements were evaluated by statistical analysis. Research findings show a positive correlation between elite sprinters' muscle mass and 30-second Wingate test performance. It has been determined that sprinters with higher muscle mass provide higher maximum and average power output and have lower fatigue indexes. These findings provide important information for the performance optimization of elite sprinters and the development of training programs.