Dijital bağımlılık belirti şiddeti ile gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) ve sosyal kaygı ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between digital addiction symptom severity and fear of missing out (FoMO) and social anxiety
  1. Tez No: 891195
  2. Yazar: ELİF ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN FİLAZOĞLU ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte insanların günlük hayatlarındaki işleri kolaylaştıran, çağın en önemli buluşlarından biri olan internet, tüm dünyada yaygınlaşarak tüm dünya genelinde çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. İnternet insanlara iletişim, bilgiye hızlı erişim, günlük yapılan fiziksel ve zihinsel işlerin kolaylaşması gibi noktalarda çok fazla yarar sağlayarak insanlar için hayatın vazgeçilmez bir aracı haline gelmiştir. Özellikle internet, sosyal medya uygulamaları, akıllı telefonlar ve dijital oyunlar gibi alanlarda bireyler daha fazla zaman geçirmekte ve sosyal hayattan uzaklaşarak sanal bir ortamda yaşamaktadırlar. Bu araştırmanın amacı, dijital bağımlılık sorunu temelinde, sosyal ağlarda var olma konusunda takıntıları bulunan ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) sorunu yaşayan bireylerin bu durumlarının sosyal kaygı ile olan ilişkisini incelemektir. Araştırmada, FoMO sorunu sosyal kaygı bozukluğunun ilişkisinin incelenmesi aşamasında, dijital bağımlılık belirti şiddetinin etkisi de sürecin içerisine dahil edilmektedir. Yine, bu araştırma ile terapötik çalışmalar yapılarak; problemin çözümüne katkı sunularak daha sağlıklı nesiller yetiştirilebilmesi adına tespitlerde bulunulması amaçlanmaktadır. Araştırmada toplumun devamlılığını sağlayacak olan genç yetişkinlerde dijital bağımlılık, sosyal kaygı ve FoMO arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu anlamda bilgiye erişim ve iletişimin tüm insanlığın kullanımına açık hale gelmesi, interaktif eğlence deneyimleri sunmak gibi idealist düşünceler ile ortaya çıkan dijital yeniliklerin olması, amacının dışında kullanılarak bağımlılık haline gelmesi önemli bir sorun olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, the internet, which is one of the most important inventions of the age and makes things easier for people in their daily lives, has become widespread all over the world and has begun to be used widely all over the world. The Internet has become an indispensable tool of life for people by providing many benefits in terms of communication, quick access to information, and ease of daily physical and mental tasks. Especially in areas such as the internet, social media applications, smartphones and digital games, individuals spend more time and move away from social life and live in a virtual environment. The purpose of this research is to examine the relationship between social anxiety and social anxiety of individuals who are obsessed with being on social networks and have fear of missing out (FoMO), based on the problem of digital addiction. In the research, while examining the relationship between FoMO problem and social anxiety disorder, the effect of digital addiction symptom severity is also included in the process. Again, by conducting therapeutic studies with this research; It is aimed to make determinations in order to contribute to the solution of the problem and to raise healthier generations. In the study, the relationship between digital addiction, social anxiety and FoMO in young adults who will ensure the continuity of society was examined. In this sense, it is considered an important problem that access to information and communication has become available to all humanity, that digital innovations have emerged with idealistic ideas such as offering interactive entertainment experiences, and that they have become addictive by being used for purposes other than their intended purpose.