Kamu çalışanlarına yönelik şiddet: Sağlık çalışanları özelinde ulusal ve uluslararası mevzuatın incelenmesi
Violence against public employees: Examination of national and international legislation specifically for healthcare professionals
- Tez No: 891196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ALMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Public Administration, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de ve Dünyada kamu çalışanlarına karşı, özellikle sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddetin önlenmesine yönelik mevzuatın incelenmesi ve uluslararası tecrübede mevcut olan uygulanmaların karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla çalışmada genelde kamu çalışanı, özelde sağlık çalışanı ve şiddet kavramlarının tanımları mevzuat ve teorik bağlamda ele alınmıştır. Daha sonra kamu çalışanlarından olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet durumunda karşı karşıya kalınan hukuki sorumluluk ele alınmıştır. Ayrıca, kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlık çalışanlarına karşı şiddetin uygulanması durumunda kamu işvereninin idare hukuku kapsamında sorumlulukları incelenmiştir. Son olarak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde Uluslararası Kurumların tavsiyesi esasında oluşturulmuş sağlık çalışanlarına yönelik şiddet durumunda uygulanan mevzuat ve cezai müeyyide ile ilgili yazılı kaynakların karşılaştırması yapılmıştır. Çalışma sonucunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kamu çalışanlarına, özellikle sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı cezai müeyyidelerin bulunmasına karşın bu ülkelerde şiddetin önüne geçilememektedir. En çok şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının doktor ve hemşireler olduğu, siyasi stabilitenin olmadığı ve savaşların olduğu ülkelerde ise ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan şiddet olaylarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlardan politika yapıcıların geçmişte sıklıkla ihmal edilen düşük seviyeli hastaneleri güçlendirmek için kapasite artırma stratejileri geliştirmeli, sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyulan bölgelerde istihdamın artırılmasına yönelik politikalar uygulamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the legislation aimed at preventing violence against public employees, especially healthcare workers, in Turkey and in the world, and to compare the existing practices in international experience. For this purpose, in the study, the definitions of the concepts of public employee in general, healthcare worker in particular and violence are discussed in the legislative and theoretical context. Then, the legal liability faced in case of violence against healthcare workers, who are public employees, was discussed. In addition, the responsibilities of the public employer within the scope of administrative law in case of violence against healthcare professionals working in public healthcare institutions and organizations have been examined. Finally, a comparison was made of written sources regarding the legislation and penal sanctions applied in case of violence against healthcare workers, created on the basis of the recommendations of International Institutions in developed and developing countries. As a result of the study, although there are criminal sanctions against violence against public employees, especially healthcare workers, in developed and developing countries, violence cannot be prevented in these countries. It has been determined that the healthcare workers who are most exposed to violence are doctors and nurses, and in countries where there is no political stability and there are wars, violent incidents resulting in death and injury are higher. Based on the results obtained from this study, policy makers should develop capacity increase strategies to strengthen low-level hospitals, which have often been neglected in the past, and implement policies to increase employment in regions where healthcare workers are needed.