Üniversite öğrencilerinin aile aidiyeti ve algılanan helikopter anne tutumu ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university student's sense of family belonging and perceived helikopter mother's attitude and internet addiction
  1. Tez No: 891198
  2. Yazar: VESİLE ARDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMAN SADO ELEMO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin aile aidiyeti ve algılanan helikopter anne tutumu ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada Young İnternet Bağımlılığı-Kısa Form Ölçeği, Aile Aidiyeti Ölçeği ve Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutumu Ölçeği kullanılmıştır. Bunun yanında araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye geneli üniversiteye giden 2022-2023 eğitim öğretim yılında eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Ölçme araçları çevrimiçi platformlarda (whatsapp, instagram, telegram, facebook) 18 yaş ve üzerindeki bireylere uygulanmıştır. Anket sorularını 208'i (%65.6) kadın ve 109'u (%34.4) erkek olmak üzere 317 kişi cevaplamıştır. Araştırma sürecinde ölçme araçlarından elde edilen veriler Jamovi programı 2.3.28 versiyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre internet bağımlılık eğiliminin cinsiyete ve kimlerle yaşadığına göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin aile aidiyetiyle ters orantılı zayıf şiddette ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin anne tutumuyla doğru orantılı zayıf şiddette ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Aile aidiyet ve algılanan helikopter anne tutumu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmediği sonucuna ulaşılmıştır. İnternet bağımlılık düzeylerinin aile aidiyeti ve algılanan helikopter anne tutumu tarafından anlamlı bir şekilde yordandığı görülmüştür. Bu çalışmanın internet bağımlılığının olası risk faktörlerini gözler önüne sererek ailelerin tutum ve yetiştirme biçimi üzerine yoğunlaşarak, üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığına yönelik önleyici rehberlik bağlamında alan yazınına ve uygulayıcılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between university students' family belonging, perceived helicopter mother attitude and internet addiction. In this study, Young Internet Addiction-Short Form Scale, Family Belonging Scale and Perceived Helicopter Parenting Attitude Scale were used. In addition, the Sociodemographic Information Form prepared by the researcher was used. The sample of the research consists of university students throughout Turkey who are studying in the 2022-2023 academic year. The measurement tools were applied to individuals aged 18 and over on online platforms (Whatsapp, Instagram, Telegram, Facebook). 317 people answered the survey questions, 208 (65.6%) of whom were women and 109 (34.4%) of whom were men. During the research process, the data obtained from the measurement tools were analyzed using the Jamovi program. According to the findings of the study, it was concluded that internet addiction tendency does not differ significantly according to gender and who you live with. It was concluded that there is a weak and inverse relationship between the internet addiction levels of university students and their family affiliation. It has been determined that university students' internet addiction levels are directly proportional to their mother's attitude and have a weak relationship. It was concluded that no significant difference was detected in terms of family belonging and perceived helicopter mother attitude. It was observed that internet addiction levels were significantly predicted by family belonging and perceived helicopter mother attitude. It is thought that this study will contribute to the literature and practitioners in the context of preventive guidance for university students' internet addiction by revealing the possible risk factors of internet addiction and focusing on the attitudes and upbringing of families.