Yetişkinlerin problemli akıllı telefon kullanımı düzeyleri ile birinci basamak için depresyon tarama ölçeği puanları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adults' levels of problematic smartphone use and primary care depression screening scale scores
  1. Tez No: 891197
  2. Yazar: ESRA KÜPCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi (ZBEÜTF) aile hekimliği polikliniklerine başvuran sağlıklı yetişkin bireylerde nomofobi düzeyleri ile depresif semptom skorları arasındaki muhtemel ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu araştırma nicel ve kesitsel-tanımlayıcı bir araştırma olup ZBEÜTF aile hekimliği polikliniklerine 01 Mayıs 2023-31 Temmuz 2023 tarihleri arasında başvurmuş olan 200 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada geçerli ve güvenilir ölçekler olan BDÖ-BB (Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği) ve Nomofobi ölçekleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamız %60,5'i (n=121) kadın, %39,5'i (n=79) erkek olmak üzere 200 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarımız 18-60 yaş aralığındaki bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılarımızın eğitim durumu haricinde demografik değişkenler bakımından Türkiye geneline benzer özellik göstermektedir. Hiç evlenmemiş bireylerde evlilere göre depresyon riskinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kadın katılımcılarımızdaki nomofobi düzeyi erkek katılımcılardan yüksek bulunmuştur. Sonuçlar: Katılımcılarımız 18-60 yaş aralığındaki bireylerden oluşmuş ve tüm çalışma grubunun depresyon riski %43,5, nomofobi var olma sıklığı %96,5 olarak bulunmuştur. Nomofobi düzeyi ile depresyon skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ancak önemsenmeyecek düzeyde düşük ilişki bulunduğu görülmüştür. Nomofobi skorları ve BDÖ-BB skorları arasındaki bağıntıyı değerlendirmek için kohort çalışmaları yapılabilir
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the possible relationship between nomophobia levels and depressive symptom scores in healthy adult individuals applying to Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine (ZBEÜTF) family medicine outpatient clinics. Materials and Methods: This research is a good and cross-sectional-descriptive research and was conducted with 200 people who applied to ZBEÜTF family medicine outpatient clinics between 01 May 2023 and 31 July 2023. BDÖ-BB (Beck Depression Scale for Primary Care) and nomophobia scales, which are valid and reliable scales of this failure, were used. Founds: Our study was conducted on 200 individuals, 60.5% (n=121) of whom were women and 39.5% (n=79) of whom were men. Our participants consist of individuals between the ages of 18-60. Except for the educational level of our participants, it is similar to Turkey in terms of demographic variables. It has been observed that the risk of depression is higher in never-married individuals than in married individuals. The nomophobia level in our female participants was found to be higher than in our male participants. Results: Our participants consisted of individuals between the ages of 18-60, and the depression risk of the entire study group was found to be 43.5%, and the frequency of nomophobia was found to be 96.5%. It was observed that there was a statistically significant but negligibly low relationship between the nomophobia level and the depression score. Cohort studies can be conducted to evaluate the correlation between nomophobia scores and BDÖ-BB scores for primary care.