Türkiye'de sermaye piyasasının kurumsallaşma sürecini belirleyen unsurların analizi
Analysis of the elements that determine institutional process of capital markets in Turkey
  1. Tez No: 89120
  2. Yazar: CEVDET ALPTEKİN KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin sorunlarından birisi de kalkınma için gerekli olan sermaye birikiminin sağlanamaması ya da fonların atıl kalarak yatırımlara yöneltilememesidir. Fonların, yatırımlara etkin ve verimli olarak aktarılabilmesi finansal piyasaların ve onun bir kurumu olan anonim şirketlerin gelişmesiyle mümkün olabilmektedir. Finansal piyasaların etkinlik kazanabilmesi için özellikle birikim ve yatırım birimleri arasında kaynak transferini sağlayarak fonların en kısa zamanda ve en düşük maliyetle yatırımlara kanalize edebilecek finansal kurumların geliştirilmesi gereklidir. Türkiye'de özellikle 1980 sonrasında izlenen ekonomik politikaların neticesinde finansal alanda bir çok değişikliklere gidilerek yeniden yapılanma söz konusu olmuştur. Sermaye Piyasası Kanunu'nun çıkarılmasıyla birlikte İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın faaliyete geçmesi sermaye piyasasında, birikim sahiplerine yeni yatırım olanakları sağlamışken, şirketler içinde finansman ihtiyaçlarını karşılamada yeni alternatifler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Structural changes taking place in the early 1980's in financial markets of the developed countries have caused and led to financial markets' development in the global sense. In our country.especially after the 1980's the economic changes have provided both the financial markets' and capital markets' development. The development of the capital market has shown a great positive acceleration largely due to the foundation of the İMKB (İstanbul Stock-Exchange Market) and this in return had a vital role in providing companies with excessive funds and capital. Due to the domestic economic conjuncture, the state is increasing its market share in the financial markets ever more and this naturally effects the capital market in a negative way. Despite all this the capital market has advanced both in terms of amounth of transactions and depth. However all this improvement does not fully reflect the potential economic strength of the capital market. As our capital market grows into a more institutionalized form, the legal and the physical structure develops more and more profoundly. The transfer of funds nevertheless has lacked behind that of desired. The main reason for this is the capital market's ineffectiveness in its functions.