Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin içselleştirilmiş damgalanma düzeylerinin sosyal işlevselliklerine ve tedavi motivasyonuna etkisi
The impact of self stigma levels on the social functioning and treatment motivation of individuals with substance use disorders
- Tez No: 891239
- Danışmanlar: PROF. DR. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bağımlılık tedavisinde başarıya ulaşmak için tıbbi tedavinin yanında hastanın sosyal hayatının da düzenlenmesi önemli bir rol oynamaktadır. Damgalama ve içselleştirilmiş damgalama hastanın sosyal yaşamını ve tedavi sürecini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu ilişkiye daha derinden bakılması ve bu sorun üzerine gidilmesi açısından önemlidir. Araştırmanın amacı; madde kullanım problemi olan içselleştirdikleri damgalama düzeylerinin tedavi motivasyonlarına ve sosyal işlevselliklerine ne yönde etki ettiğini araştırmaktır. Araştırma kesitsel bir çalışma olarak 15.04.2024-15.07.2024 tarihleri arasında Bursa ilinde bağımlılık üzerine danışmanlık hizmeti veren kurumlara müracaat eden 184 katılımcıyla yapılmıştır. Katılımcılara Olgu-rapor formu İçselleştirilmiş Damgalama Ölçeği, Tedavi Motivasyonu Ölçeği ve Toplumsal İşlevselliği Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS Statistics 27.0 programında yapılmıştır., Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis analizleri ve Spearman Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Analizler araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırma kapsamında yer alan katılımcıların içselleştirilmiş damgalama toplam skoru 115,66 ±20,99 (69-192)'dir. Tedavi motivasyonu toplam skoru ise 88 ±9,46 (57-114)'dur. Katılımcıların toplumsal işlevsellik toplam skorları 44 ±6,07 (24-55) olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların içselleştirilmiş damgalamaları ile tedavi motivasyonlarının arasında istatiksel olarak pozitif bir ilişki mevcuttur. Katılımcıların içselleştirilmiş damgalama düzeyleri ile toplumsal işlevsellik düzeyleri arasında negatif yönlü istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve success in addiction treatment, the organization of the patient's social life plays an important role in addition to medical treatment. Stigma and internalized stigma significantly affect the patient's social life and treatment process. It is important to look at this relationship more deeply and address this problem. Purpose of the research; The aim is to investigate how the level of stigma internalized by people with substance use problems affects their treatment motivation and social functionality. The research was conducted as a cross-sectional study with 184 participants who applied to institutions providing counseling services on addiction in Bursa between 15.04.2024 and 15.07.2024. Case-report form Self Stigma Scale, Treatment Motivation Scale and Social Functioning Assessment Scale were administered to the participants. Analysis of the collected data was done in SPSS Statistics 27.0 program. It was examined with Mann-Whitney U and Kruskal Wallis analyzes and Spearman Correlation Coefficient. Analyzes were made by the researcher. The total score of managerialized stigma included in the research is 115.66 ±20.99 (69-192). The total treatment motivation score is 88 ±9.46 (57-114). The total social functioning scores of the participants are determined as 44 ±6.07 (24-55). According to the research results, there is a statistically positive relationship between the participants' internalized stigma and their treatment motivation. It was determined that there was a statistically significant negative relationship between the participants' internalized stigma levels and their social functioning levels.