Yaşlı ve orta yetişkin Tip 2 diyabetli bireylerde kırılganlığın ayak bakım davranışları ve öz etkililiğe etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of frailty on foot care behaviors and self-efficacy in elderly and middle-aged individuals with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 891241
  2. Yazar: DÖNDÜ BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kırılganlık kas ve sinir fonksiyonlarının bozulmasına ve stres etkenlerine karşı savunmasızlık sonucu bağımlılığa sebep olarak olumsuz sonuç riskini arttırmaktadır. Diyabetin kırılganlığı arttırıcı etkisi, kırılganlığı olmayan bireylere göre daha hızlı fonksiyonel düşüşe, komplikasyonlara ve hastaneye yatışa neden olmaktadır. Kırılganlığın erken tespiti, fonksiyonel gerilemeyi azaltmak için, hedefe yönelik müdahalelerin uygulanmasına olanak sağlayabilmektedir. Tip 2 diyabetli bireylerle yapılan bu çalışmada yaşlı ve orta yetişkinlerde kırılganlığın ayak bakım davranışı ve öz etkililiğe etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. Veriler Ağustos – Aralık 2023 tarihleri arasında Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları poliklinikleri ve servislerinde toplandı. Araştırmaya alınma kriterlerine karşılayan 75 yaşlı ve 75 orta yetişkin olmak üzere toplam 150 Tip 2 diyabetli birey dahil edildi. Araştırma için gerekli etik kurul onayı, kurum çalışma onayı ve hasta onamları alındı. Verilerin toplanmasında Diyabetli Birey Tanıtıcı Bilgi Formu, Ayak Bakım Davranış Ölçeği (ABDÖ), Diyabetik Ayak Bakımı Öz-etkililik Ölçeği (DABÖÖ) ve FRAİL Kırılganlık Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde Shapiro Wilk testi, Mann-Whitney U testi/Kruskall Wallis, Dunns' çoklu karşılaştırma testi, Spearman korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan diyabetli bireylerin yaş ortalaması 62,81 ± 10,3 yıl, %48,7'sinin erkek, %51,3'ünün kadın olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Frailty increases the risk of adverse outcomes, leading to impaired muscle and nerve function and dependency as a result of vulnerability to stressors. The frailty-enhancing effect of diabetes leads to more rapid functional decline, complications and hospitalization than in individuals without frailty. Early detection of frailty can enable the implementation of targeted interventions to reduce functional decline. In this study conducted with individuals with type 2 diabetes, it was aimed to determine the effect of frailty on foot care behavior and self-efficacy in elderly and middle-aged adults. The study is descriptive and cross-sectional. Data were collected between August and December 2023 in the Internal Medicine and Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinics and wards of Gaziantep Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital. A total of 150 individuals with Type 2 diabetes, 75 elderly and 75 middle-aged adults, who met the inclusion criteria were included in the study. Ethics committee approval, institutional permission and patient consent were obtained. Diabetic Individual Descriptive Information Form, Foot Care Behavior Scale (FCBS), Diabetic Foot Care Self-Efficacy Scale (DFCSES) and FRAIL Frailty Scale were used for data collection. Shapiro Wilk test, Mann-Whitney U test/Kruskall Wallis, Dunns' multiple comparison test, Spearman correlation analysis and simple linear regression analysis were used to analyze the data. The mean age of the individuals with diabetes who participated in the study was 62.81 ± 10.3 years, 48.7% were male and 51.3% were female.