Yetişkin bireylerde beslenme okuryazarlığı düzeyinin Tip 2 Diabetes mellitus oluşma riski üzerine etkisi
The effect of nutrition literacy level on the developing risk of Type 2 Diabetes mellitus in adults
  1. Tez No: 927568
  2. Yazar: NESLİHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerde beslenme okuryazarlığı düzeyinin Tip 2 Diabetes Mellitus oluşma riski üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Ankara Etlik Şehir Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran 20-64 yaş arasında olan en az ilkokul mezunu kişiler oluşturmuştur. Anket formu ile onaylarını bildiren gönüllülerin; genel bilgileri, fiziksel aktivite durumu, beslenme alışkanlıkları ile 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, antropometrik göstergeleri, Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Anketi ve Fin Diyabet Risk Anketi (FINDRISK) araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmadaki 301 katılımcının %50,2'si kadın, %49,8'i erkektir. Kişilerin medyan yaşı 38 (20-63) yıldır. Katılımcıların yarıya yakını (%45,2) üniversite mezunudur. Kişilerin %34,6'sı yetersiz ve %65,4'ü zayıf beslenme okuryazarlığı düzeyindedir. Beslenme okuryazarlığı düzeyi yükseldikçe diyet ile alınan enerjinin karbonhidrattan gelen oranı azalmaktadır (p0,05). Beslenme okuryazarlığı düzeyi ile antropometrik göstergeler arasında ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Tüm katılımcıların medyan FINDRISK puanı 11 (0-25) olmak ile birlikte kadınların puanı (12) erkeklerden (10) daha yüksektir (p0,05). Tip 2 DM oluşma riski çok yüksek olan katılımcılar fazla kilolu veya obezdir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of nutritional literacy levels on the risk of developing Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) in adults. The universe of the study consisted of individuals aged 20-64 years with at least a primary school education who applied to the Endocrinology Outpatient Clinic at Ankara Etlik City Hospital. Data were collected through face-to-face interviews with volunteers who provided their consent. The collected data included participants' general information, physical activity levels, dietary habits, 24-hour dietary recalls, anthropometric indicators, the Adult Nutritional Literacy Assessment Questionnaire, and the Finnish Diabetes Risk Score (FINDRISK). Of the 301 participants, 50,2% were women, and 49,8% were men, with a median age of 38 years (range: 20-63). Nearly half of the participants (45,2%) were university graduates. Among the participants, 34,6% had inadequate and 65,4% had poor nutritional literacy levels. As nutritional literacy levels increased, the proportion of dietary energy derived from carbohydrates decreased (p0,05). Similarly, no relationship was observed between nutritional literacy levels and anthropometric indicators (p>0,05). The median FINDRISK score for all participants was 11 (range: 0-25), with women scoring higher (12) than men (10) (p0,05).