Aile hekimliği polikliniklerine başvuran erişkin bireylerde tip 2 diyabet riski ve diyabet bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of type 2 diabetes risk and diabetes knowledge level in adult individuals applying to family medicine polyclinics
  1. Tez No: 873329
  2. Yazar: BARIŞ BELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız herhangi bir sebepten ötürü hastanemizin aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üstü bireylerin 10 yıllık tip 2 diyabet riskini belirlemek, diyabet bilgi düzeyini ölçmek, diyabet risk derecelerine göre bilgi düzeylerini karşılaştırmak ve diyabet açısından koruma programlarına alınması önerilen risk skoru 20'den büyük bireyleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.02.2024– 01.04.2024 tarihleri arasında SBÜ İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran hastalarla kesitsel tipte bir anket çalışması olarak yürütülmüştür. Çalışmaya 18 yaş üstü, diyabeti olmayan, bilişsel fonksiyonları yerinde olan, iletişim problemi yaşamayan 350 birey dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket; 9 soruluk sosyodemografik veri anketi, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmış 28 soruluk Yetişkin Diyabet Bilgi Ölçeği (YDBÖ) ve 8 soruluk FINDRISK anketi olmak üzere toplamda 45 soru içermektedir. FINDRISK anketi, bir kişinin önümüzdeki 10 yıl içinde diyabet geliştirme olasılığını sekiz bileşene dayanarak değerlendirmektedir. Toplam puana göre bireyler farklı risk düzeylerine göre sınıflandırır. 20 puana sahip bireyler ise çok yüksek riskli grupta kategorize edilmektedir. Bulgular: Çalışmaya 350 birey katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamasının 46,12±15,38 yıl olduğu, %60'ının kadın, %48'inin üniversite mezunu, %31,7'sinin özel sektör çalışanı, %70,6'sının evli, %44'ünün kronik hastalığı olduğu, %56,3'ünün gelirinin giderine denk, %61,7'sinin hiç sigara kullanmamış ve %58,9'unun hiç alkol kullanmamış olduğu saptandı. Katılımcıların YDBÖ puan ortalaması 16,28±6,74, FINDRISK puan ortalaması 10,21±6,1, 10 yıllık diyabet riskinin yüzdesinin ortalaması 13,32±15,15 bulundu. Katılımcıların %31,4'ünün düşük, %27,1'inin hafif, %16,6'sının orta, %18,6 sının yüksek, %6,3'ünün ise çok yüksek risk grubunda olduğu saptandı. Katılımcıların yaş, eğitim, meslek ve medeni durum ve gelir durumu değişkenlerinin diyabet riskleri ile karşılaştırılmasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the 10-year risk of type 2 diabetes in individuals over 18 years of age who visit the family medicine clinic of our hospital for any reason, measure their diabetes knowledge level, compare knowledge levels according to diabetes risk degrees and identify individuals with a risk score greater than 20 who are recommended to be included in diabetes prevention programs. Materials and Methods: The study was conducted as a cross-sectional survey study with patients who visited the Family Medicine Clinic of SBÜ Istanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi between 01.02.2024 and 01.04.2024. A total of 350 individuals over 18 years of age, who did not have diabetes, had intact cognitive functions and did not experience communication problems were included in the study. The questionnaire used as a data collection tool in the study includes 45 questions in total, including a 9-question sociodemographic data questionnaire, a 28 question Diabetes Knowledge Scale for Adults (DKSA) with validity and reliability study and an 8 question FINDRISK questionnaire. The FINDRISK questionnaire assesses a person's likelihood of developing diabetes in the next 10 years based on eight components. According to the total score, individuals are classified into different risk levels. Individuals scoring 20 points as very high risk. Results: The study included 350 individuals. It was found that the participants had a mean age of 46.12±15.38 years, 60% were women, 48% were university graduates, 31.7% were private sector employees, 70.6% were married, 44% had a chronic illness, 56.3% had an income equal to their expenses, 61.7% had never smoked and 58.9% had never consumed alcohol. The average Diabetes Knowledge Scale for Adults (DKSA) score was 16.28±6.74, the average FINDRISK score was 10.21±6.1 and the average 10-year FINDRISK percentage was 13.32±15.15. It was found that 31.4% of the participants were in the low-risk group, 27.1% were in the slightly elevated risk group, 16.6% were in the moderate risk group, 18.6% were in the high-risk group and 6.3% were in the very high-risk group. A statistically significant difference was found in the comparison of the participants' age, education, occupation, marital status and income status variables with their diabetes risk (p0.05).