Görme alanı testi sistem tasarımı
System design for visual field testing
  1. Tez No: 891274
  2. Yazar: AESHAH BASIM YOUNUS AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET REŞİT KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, görme alanı testi için bir sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tezin amacı, mevcut görme alanı test cihazlarının daha erişilebilir ve uygun maliyetli bir alternatif olarak gerçekleştirilmesidir. Humphrey Alan Analizörü (HFA) referans alınarak gerçekleştirilen görme alanı testi sistem tasarımı, özellikle glokom gibi görme alanı kaybına yol açan hastalıkların teşhis ve takibinde kullanılabileceği gibi mevcut cihazlara uyum sağlamak ve alışmak için zorlanan yaşlı hastaların eğitimi için de kullanılabilir. Sistem tasarımı, mekanik, donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşmaktadır. Mekanik tasarımda görsel uyaran kutusu, kullanıcı ergonomisi ve güvenilir sonuçlar elde etmek için özel bir çene desteği ile bütünleşik olarak tasarlanmıştır. Donanım kısmında ise, 24-2 deseninde led tabanlı görsel uyaran devre tasarımı ve bunları kontrol eden Arduino Mega Mikrodenetleyici kullanılmaktadır. Proteus benzetim yazılımı kullanılarak, gerçekleştirilen donanımın çalışması doğrulanmıştır. Yazılım kısmında ise MATLAB Appdesigner ile bir ara yüz tasarımı gerçekleştirilmiş ve tasarlanan görsel uyaran kutusu ve bu kutu üzerinde bulunan Arduino Mega Mikrodenetleyici ile seri port üzerinden çift yönlü olarak iletişim sağlanmıştır. Geliştirilen görme alanı testi sistem tasarımı, ticari cihazlarla kıyaslandığında 1038$ gibi oldukça düşük maliyetli, kurulumu kolay, uzman teknik personel gerektirmeden kullanılabilir, güvenilir sonuçlar veren ve gömülü sistem halinde taşınabilir bir tasarımdır. Gerçekleştirilen tasarım özellikle yaygın kullanılan HFA cihazlarındaki uyaran projektör hareketini sağlayan motor seslerinin olmaması yönünden sessiz ve dikkat dağıtmayan bir sistem olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a system design for visual field testing has been carried out. The thesis aims to implement existing visual field testing devices as a more accessible and cost-effective alternative. The visual field testing system design, which is based on the Humphrey Field Analyzer (HFA), can be used in the diagnosis and follow-up of diseases that cause visual field loss, especially glaucoma, as well as in the education of elderly patients who have difficulty adapting to and getting used to existing devices. The system design consists of mechanical, hardware and software components. In the mechanical design, the visual stimulus box is designed to be integrated with exceptional chin support to ensure user ergonomics and reliable results. In the hardware part, a 24-2 pattern led-based visual stimulus circuit design and the Arduino Mega Microcontroller that controls them are used. The operation of the implemented hardware has been verified using the Proteus simulation software. In the software part, an interface design has been carried out with MATLAB Appdesigner, and bidirectional communication has been provided with the designed visual stimulus box and the Arduino Mega Microcontroller on this box via the serial port. The developed visual field test system design has a meagre cost of $1038 compared to commercial devices, is easy to install, is usable without requiring expert technical personnel, provides reliable results, and is portable as an embedded system. It stands out as a silent and non-distracting system, especially in terms of the absence of motor sounds that provide the stimulus projector movement in commonly used HFA devices.