65 yaş ve üstü kişilerde polifarmasinin tedaviye uyum ve nütrisyonel duruma etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of polypharmacy on treatment adherence and nutritional status in people aged 65 and over
- Tez No: 891273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ, DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: 65 yaş ve üstü bireylerde polifarmasinin sıklığını belirlemek ve polifarmasinin tedaviye uyum ile nutrisyonel durum üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 15 Mart 2024–15 Mayıs 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği (n=145) ve Geriatri Polikliniği'ne (n=154) başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 65 yaş üzeri 299 katılımcı ile tamamlandı. Katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, MNA-SF Testi (Mini Nütrisyonel Değerlendirme), PHQ-2 (Hasta sağlık anketi-2) ve Morisky 8-Maddeli İlaca Uyum Ölçeği (MMAS-8) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim:To determine the frequency of polypharmacy in individuals aged 65 years and over and to examine the effects of polypharmacy on treatment compliance and nutritional status. Materials and Methods : This study was completed with 299 participants over the age of 65 who applied to Konya City Hospital Family Medicine (n=145) and Geriatrics Polyclinic (n=154) between March 15, 2024 and May 15, 2024 and agreed to participate in the study. The participants were administered the Socio-Demographic Information Form, MNA-SF Test (Mini Nutritional Assessment), PHQ-2 (Patient Health Questionnaire-2) and Morisky 8-Item Medication Adherence Scale (MMAS-8).