Annelerin çocukluk çağında aşıyla önlenebilir enfeksiyon hastalıklarının komplikasyonlarına ilişkin bilgileri ve aşıya ilişkin tutumları
Mothers' knowledge and attitudes regarding complications of vaccine-preventable infectious diseases in childhood
- Tez No: 891288
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Annelerin Çocukluk Çağında Aşıyla Önlenebilir Enfeksiyon Hastalıklarının Komplikasyonlarına İlişkin Bilgileri ve Aşıya İlişkin Tutumları Amaç: Çocukların aşılanması, çocuk ölümlerinin azalmasında önemli bir rol oynamıştır. Çocukluk çağı enfeksiyonlarına karşı yapılan aşılar, bu hastalıkların yayılmasını önler ve ciddi komplikasyonları azaltır. Bu araştırmanın amacı annelerin çocukluk çağında aşıyla önlenebilir enfeksiyon hastalıklarının komplikasyonlarına ilişkin bilgi düzeyleri ve aşıya karşı tutumlarının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırma Şubat Haziran 2024 tarihlerinde yapılmıştır. Araştırma sonuçları ''Sosyo-demografik veri formu'', ''Çocukluk çağı aşıyla önlenebilir enfeksiyon hastalıklarının komplikasyonlarına ilişkin bilgi formu'' ve ''Aşıya ilişkin tutumlar ölçeği '' ile toplanmıştır. Bu çalışmada verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Annelerin Aşıya İlişkin Tutum ölçeği ve alt boyutları ile komplikasyon bilgi puanı arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Shapiro Wilk testi kullanılarak normal dağılım varsayımı ile incelenmiştir. Analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çocukluk çağı aşılarının yapılmasına %77,2'si anne ile babanın ortak karar verdikleri ve annelerin %93,5'i aşı ile ilgili en çok sağlık çalışanlarından bilgi aldıkları belirlenmiştir. Anneler, aşı ile önlenebilir enfeksiyon hastalıklarının komplikasyonlarından sadece çocuk felcine bağlı kalıcı motor paralizi, suçiçeğine bağlı zona, tüberküloz nedeniyle ölüm, suçiçeği kabarcıklarına bağlı kaşıntı komplikasyonlarını bilmektedir. Sonuç: Bulgular doğrultusunda annelerin aşı ile önlenebilir çocukluk çağı enfeksiyon hastalıklarının komplikasyonları bilgi puanlarının çok düşük olmasına rağmen aşıya ilişkin tutumlarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Annelerin bilgi düzeylerinin artırılması amacıyla, sağlık çalışanlarının ve eğitim kurumlarının doğru bilgiyi yaymada ve toplumu bilinçlendirmede önemli bir rol üstlenmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mothers' Knowledge and Attitudes Regarding Complications of Vaccine-Preventable Infectious Diseases in Childhood Purpose: Vaccination of children has played an important role in reducing child mortality. Vaccinations against childhood infections prevent the spread of these diseases and reduce serious complications. The aim of this research is to determine mothers' knowledge level about the complications of vaccine-preventable infectious diseases in childhood and their attitudes towards vaccination. Methods: Materials and Methods: The research was conducted in a descriptive manner. The research was conducted between February and June 2024. The research results were collected with the ''Socio-demographic data formula'', ''Information formula on the parts of French preventable childhood diseases'' and ''Attitudes towards vaccination behavior''. In these data loss analyses, evaluation was made using number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values. Spearman development analysis is used to examine the mothers' Attitude Towards Vaccination performance and its sub-dimensions and the information unit score. Shapiro Wilk test“with normal distributions”. Analyzes were carried out with IBM SPSS 25 program. Findings: It was determined that 77.2% of the mothers and fathers jointly decided on childhood vaccinations, and 93.5% of the mothers received information about vaccination mostly from healthcare professionals. Among the complications of vaccine-preventable infectious diseases, mothers only know about permanent motor paralysis due to polio, shingles due to chickenpox, death due to tuberculosis, and itching due to chickenpox blisters. Conclusion: Findings show that although mothers' knowledge scores on complications of vaccine-preventable childhood diseases are very low, their attitudes towards vaccination are at a moderate level. In order to increase the knowledge of mothers, they play an important role in disseminating the correct authority of health professionals and educational rules and in culturing their knowledge.