Yüksek fırın soba fanında devir kontrolünün enerji verimliliğineetkisinin araştırılması
Investigation of the impact of speed control on energy efficiency in blast furnace stove fan
- Tez No: 891312
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Metalurji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Karabük Kardemir A. Ş'nin 4 numaralı yüksek fırınındaki yakma havası fanları üzerinde yapılmıştır. Temel amaç, sürücü sistemleri ve yeni fan-motor teknolojilerinin elektrik enerjisi tasarruf potansiyelini değerlendirmektir. Çalışmada, sabit devirli fanlarla değişken hızlı sürücüler arasındaki farklar incelenmiştir. Sürücü kullanımının elektrik enerjisi tasarrufunu önemli ölçüde etkilediği belirlenmiş ve fan hızının proses şartlarına göre ayarlanmasının önemi vurgulanmıştır. Özellikle, kullanılmayan basıncın üretilmesi ve sonrasında klape üzerinde yok edilmesi ile oluşan maliyetler incelenmiştir. Sonuçlar, yüksek miktarda gaz ve yakma havası kullanımının enerji tasarrufunu artırdığını ve optimum debide gaz almanın daha verimli bir ısınma devresi sağladığını göstermektedir. Bu çalışma, yüksek fırınlardaki enerji tüketimini azaltarak çevresel sürdürülebilirliği artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, was carried out on the combustion air fans in the blast furnace number 4 of Karabük Kardemir A.Ş. The main aim is to evaluate the electrical energy saving potential of drive systems and new fan-motor technologies. In the study, the differences between fixed speed fans and variable speed drives were examined. It has been determined that driver use significantly affects electrical energy savings and the importance of adjusting the fan speed according to process conditions is emphasized. In particular, the costs incurred by producing unused pressure and then disposing of it on the valve were examined. The results show that using high amounts of gas and combustion air increases energy savings, and gas intake at optimum flow rate provides a more efficient heating circuit. This study aims to increase environmental sustainability by reducing energy consumption in blast furnaces.