Kule tipi yapıların dinamik davranışının teorik ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
Investigation on the dynamic behavior of tower structures by theoretical and experimental methods
  1. Tez No: 424229
  2. Yazar: GÖKHAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZKULLAH YERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Hatay ili İskenderun ilçesinde yer alan, Türkiye'nin en eski demir çelik fabrikalarından İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İSDEMİR) fabrika sahasında bulunan; Yüksek Fırın Soba Bacası, Haddehane Bacaları, Su Kulesi ve Yakma Bacası gibi kule tipi yapıların dinamik davranışları incelenmiştir. Farklı standartlara göre inşa edilmiş yüksek yapıların gerçek davranışları ile yapı analiz program sonuçları karşılaştırılarak bu özel yapı türleri için literatürdeki boşluğu doldurmak amaçlanmıştır. Yapının mevcut dinamik davranışı tespit için yapı izleme sistemlerinden mevcut titreşim testi (ambient vibration) kullanılmıştır. Kule tipi yapılarda ivme ölçerler ile kayıt alınarak bilgisayara kaydedilmiştir. Analiz programları ile çözülen yapının dinamik karakteristik davranışları karşılaştırılmış ve mevcut veriler ışığında model kalibrasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İskenderun Iron and Steel Factory is one of the oldest iron and steel factory in The Town of İskenderun of Hatay, Turkey. The dynamic behavior of tower structures such as Blast Furnace Stove Chimney, Rolling Mill Chimney, Water Towers and Flare Tower in İSDEMİR was examined in this study. Structural analysis program results were compared with the actual behavior of tall structures which were built according to different codes. It's aimed to fill the gap in the literature for this specific building types. Ambient vibration test which is the one of the structural monitoring system is used for determining the existing dynamic behavior of structure. Ambient vibrations are recorded on computer by the help of accelerometers. Dynamic characteristic behavior of the structure were analyzed with structural analysis programs and the results were compared with the behavior of the existing structure. Model calibration has been done with available data.