Ameliyat sonrası LI4 noktasına yapılan soğuk uygulamanın akut ağrı, bulantı ve anksiyete düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of postoperative cold application on the LI4 point on the level of acute pain, nausea and anxiety
- Tez No: 891313
- Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırma, ameliyat sonrası el LI4 noktasına yapılan soğuk uygulamanın ağrı, anksiyete ve bulantı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Şubat- Kasım 2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde açık abdominal cerrahi uygulanan 110 hasta oluşturdu. Çalışma; ameliyat sonrası LI4 noktasına soğuk uygulama yapılan deney grubu (n=40) ve rutin bakım uygulanan kontrol grubu (n=40) ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Hasta Bilgi Formu”,“McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği - Bulantı”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri”ve“Soğuk Uygulama Değerlendirme Formu”ile toplandı. Bulgular: Deney grubundaki bireylerin yaş ortalamasının 43,90±7,81 yıl, kontrol grubundaki bireylerin 43,75±8,37 yıl olduğu saptandı. Deney grubundaki bireylerin 2. ve 3. izlem ağrı düzeylerinin kontrol grubuna göre daha düşük olduğu, deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı fark olduğu belirlendi (p0,05). Deney grubunda durumluk anksiyete düzeyinin tüm ölçümlerde daha düşük olduğu (p0,05). Görsel Kıyaslama Ölçeği ile yapılan bulantı düzeyi değerlendirmesi 2., 3., 4. ve 5.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out experimentally to evaluate the effect of cold application to the LI4 point of the hand on pain, anxiety and nausea after surgery. Material and Methods: The study population consisted of 110 patients who underwent open abdominal surgery in a state hospital between February and November 2022. The study was carried out with the experimental group (n=40) who received cold application to the LI4 point after surgery and the control group (n=40) who received routine care after surgery. The data were collected using the“Patient Information Form”,“McGill Pain Scale Short Form”,“Visual Analog Scale - Nausea”,“State and Trait Anxiety Inventory”and“Cold Application Evaluation Form”. Result: The mean age of the individuals in the experimental group was 43.90±7.81 years and 43.75±8.37 years in the control group. It was determined that the 2nd and 3rd follow-up pain levels of the individuals in the experimental group were lower than the control group and there was a statistically significant difference between the experimental and control groups (p0.05). In the experimental group, the state anxiety level was lower in all measurements (p0.05).