1982 Anayasası'nda yürütmenin güçlendirilmesi eğilimi
The Tendency of the forcement of execution in 1982's constitution
- Tez No: 89132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Salçan, Tuncay, 1982 Anayasasında Yürütmenin Güçlendirilmesi Eğilimi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Erdal ONAR, IV-116s. ÖZET Kendisinden önceki döneme bir tepki niteliği taşıyan 1982 Anayasasının en önemli amacı“Devleti”güçlendirmektir. Bunun en kestirme yolu olarak da yürütmenin güçlendirilmesi tercih edilmiştir. Her şeyden önce artık, yürütme sadece bir görev değil, aynı zamanda bir yetkidir. Bunun sonucu olarak, yürütmenin düzenleme alanı ve yetkisi genişlemiştir. Gerek idari, gerek Anayasa yargısı bakımından getirilen bir takım kısıtlamaların da yürütmeyi güçlendirmeye yönelik olduğu açıktır. Yürütme içinde, Cumhurbaşkanına, tarafsız Devlet Başkanı olması sebebiyle, özel bir ağırlık verilerek önemli yetkiler tanınmıştır. Olağanüstü hallerde düzenleme Cumhurbaşkanının etkinliğini daha da artırıcı niteliktedir. Yasama faaliyetleri bakımından, TBMM. nin karar alma zorluklarını giderici, Cumhurbaşkanı seçimini kolaylaştırıcı bir takım tedbirlerle benimsenen,“Rasyonel/eştirilmiş Parlamentarizmin”de yürütmeyi güçlendirdiği söylenebilir. 1982 Anayasasının on altı yıllık uygulaması değerlendirildiğinde, yasa yapımında, genel eğilime uygun olarak, yürütmenin daha çok faaliyeti olduğu; TBMM.nin denetim yollarında etkisiz kaldığı, siyasal istikrar bakımından ortalama 64.2 ay Hükümet ömrü ile istikrarlı bir görünüm çizilmesine rağmen istikrar tartışmaları yaşandığ; Cumhurbaşkanlığı makamının zaman zaman, görev yapan Cumhurbaşkanlarının faaliyet ve ifadelerinden dolayı eleştirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
} Salçan, Tuncay, The Tendency of the Forcement of Execution in 1982's Constitution, Master Thesis, Adviser: Doç. Dr. Erdal ONAR, IV-116 SUMMARY The most significant aim of 1982 Constitution which can be qualified as a reaction to former period of time, is to strenghten the State. To strenghten the executive is prefered because of its simplicity. First of all, the executive, no longer, is not only a function, but also is a power too. As a result of this, power and arrangement field of the executive broadened. It is obvious that aim of a number of restrictions brought to Administrative and Constitutional Judiciary was to strengthen the executive. Certain important powers are given to President of Republic in executive branch by attaching special importance to him because of his impartial status. Power of President of Republic in the executive increases in state of emergency. From the point of view of legislative processes, it may be said that“rationalized parliamentarizm”which is adopted with certain measures such as avoiding difficulties faced by Grand National Assambly in decision-making process and facilitating election of the President of Republic strengthened the executive. If we asses the aplication of 1982 Constitution in sixteen-year period, we can see that the execcutive was more effective in legilation process; Grand National Assambly was not effective enough in controling the executive ; there were disputes on stability despite avarege 64.2-month-length goverment life which gave view of existence of stability and occasionaly office of President of Republic was criticized because of the activities and statements of the President of Republic. T.C YUkSEKOr i. I.--VİM KUKUU VI