İcra inkar tazminatı
Execution denial indemnity
- Tez No: 89133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İncelemenin konusunu, alacaklının genel mahkemede açtığı itirazın iptali davası veya icra tetkik merciinde bulunduğu itirazın kesin veya geçici kaldırılması talebi veya borçlunun icra tetkik merciine başvurarak itirazın kabul edilmesini istemesi neticesinde, borçlunun itirazının haksızlığın^ karar verilmesi halinde alacaklı lehine (borçlu aleyhine) hükmedilecek olan icra inkâr tazminatı oluşturmaktadır. Ancak bu tazminatla birlikte İcra ve İflâs Kanunu'nun aynı maddelerinde düzenlenen alacaklının itirazın iptali davasını kaybetmesi veya itirazın kesin veya geçici kaldırılması talebinin reddi veya borçlunun borca itirazının icra tetkik mercii tarafından kabulü neticesinde, borçlu lehine (alacaklı aleyhine) hükmedilmesi gereken haksız takip tazminatının da bazı yazarlarca icra inkâr tazminatı olarak nitelendirilmesi bu hususunda aynı konu kapsamında incelenmesini zorunlu kılmaktadır. İcra inkâr tazminatına ilişkin bu çalışma beş paragraftan meydana gelmektedir. Birinci paragrafta, icra inkâr tazminatı kavramı; konusu, amacı ve hukukî niteliği gözönünde bulundurularak genel bir biçimde ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci paragrafta icra inkâr tazminatının şartlan ele alınmış ve bu şartlardan en önemlisi olan borçlunun itirazının haksızlığı ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Üçüncü paragraf icra inkâr tazminatının miktarına ilişkin olup, bu paragrafın daha çok uygulamada ortaya çıkan sorunlar doğrultusunda şekillendirilerek kaleme alınmasına özen gösterilmiştir. Çalışmanın dördüncü paragrafında icra inkâr tazminatının lüzumu üzerinde durulduktan sonra beşinci paragrafta borçlu lehine hükmedilen tazminatın icra inkâr tazminatı olarak kabul edilip edilemeyeceği meselesi tartışılmış ve haksız takip tazminatının icra inkâr tazminatı olarak kabul edilemeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of study is the punitive damages to be imposed on a debtor who denies being indebted to creditor who finally proves his claim of debt by application made by the creditor to general court or to a enforcement court in form of a request for removal of objection definitely or temporary or when a debtor apply to an enforcement court asking for approval of the objection made and the enforcement denial indemnity to be judged in favor of the creditor (against the debtor person) upon cancellation of objection of the debtor. However, together with this indemnity, in case the creditor loses the case about cancellation of objection which is arranged in the same articles of the Execution and Bankrupt Law or if a request for definite and temporary removal of an objection is rejected or the application of the person in debt in form of objection to the debt is accepted by the enforcement court, the tortious prosecution indemnity that should be judged against the person in debt (in favor of creditor) too, according to certain writers, must be termed as execution denial indemnity and therefore it becomes necessary that this subject be examined in the same scope. This study related to execution denial indemnity contains five paragraphs. In the first paragraph, the concept of execution denial indemnity, its subject, objective and legal characteristics are taken into consideration and efforts are made to put it into open in a general way. In the second paragraph, the conditions of execution denial indemnity are studied and one of the most important of these conditions namely the tortious objection by the person in debt is explained in detail. The third paragraph is related to the amount of the execution denial indemnity and this paragraph is mostly shaped according to the problems faced during implementations and they are expressed with care. In the forth paragraph of the study, after emphasis placed on the necessity of denial indemnity for executionprocesses, in the fifth paragraph, the problem if the indemnity judged in favor of debtor can be considered as an execution denial indemnity or not is made the topic of discussion and it has been concluded that tortious prosecution indemnity can not be accepted as an execution denial indemnity. T.C YÜKSEKÖ?RETİM KORULU WESMammcm merkez!