Çevre etiği bağlamında sürdürülebilir kalkınma
Sustainable development in the context of environmental ethics
  1. Tez No: 891332
  2. Yazar: İLKNUR ÖZGAN AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde insanlık, doğal kaynakları hızla tüketerek ekonomik büyümeyi sürdürme çabasıyla çevresel sorunlarla karşı karşıya. Bu durum, çevre etiği ve sürdürülebilir kalkınma kavramlarının önemini artırmıştır. Çevre etiği, insanların doğal çevre ile ilişkilerini ve bu ilişkilerin etik boyutunu inceleyen bir felsefi disiplindir. Diğer yandan, sürdürülebilir kalkınma, mevcut ve gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için doğal kaynakların korunması ve ekonomik büyümenin dengelenmesini hedefleyen bir yaklaşımdır. Çevre etiği ve sürdürülebilir kalkınma kavramları daha yakından incelenerek, insanlığın doğal çevre ile olan ilişkisini etik ve sürdürülebilir bir temelde nasıl şekillendirebileceği üzerinde durulmuştur. İnsanların doğal dünyaya karşı sorumluluklarını ve etik değerlerini ele alırken sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin nasıl entegre edilebileceğini, çevre etiği ve sürdürülebilir kalkınma kavramlarının birlikte nasıl bir çerçeve oluşturduğunu ve bu çerçevenin insanlığın geleceği için neden önemli olduğu vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, humanity faces environmental problems in its endeavour to maintain economic growth by rapidly consuming natural resources. This situation has increased the importance of environmental ethics and sustainable development concepts. Environmental ethics is a philosophical discipline that analyses human relations with the natural environment and the ethical dimension of these relations. On the other hand, sustainable development is an approach that aims to balance the conservation of natural resources and economic growth in order to meet the needs of current and future generations. By examining the concepts of environmental ethics and sustainable development more closely, it is emphasised how humanity can shape its relationship with the natural environment on an ethical and sustainable basis. It will be emphasised how sustainable development principles can be integrated while addressing the responsibilities and ethical values of humans towards the natural world, how the concepts of environmental ethics and sustainable development together form a framework and why this framework is important for the future of humanity.