Erbiyum alaşım elementi ilavesinin A356 alüminyum döküm alaşımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of erbium alloy element additions on A356 aluminium casting alloy
  1. Tez No: 891333
  2. Yazar: MUHAMMED ENES AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇOLAK, PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Alüminyum ve alaşımları döküme elverişli, elektrik iletkenliğinin yüksek olması, korozyona karşı dayanıklı olması, zehirlenme tehlikesinin olmaması ve diğer pek çok avantajlı özellikleri sayesinde otomotiv, havacılık, savunma, makine imalat endüstrisi gibi birçok alanda yaygınca kullanılan önemli bir mühendislik malzemesidir. Ancak yüksek teknoloji gereksinimi olan birçok sektörde kullanımı artmakla birlikte kalite gereksinimleri de artmaktadır. Alüminyum döküm alaşımlarından kalite beklentisindeki artışa bağlı olarak farklı alaşım elementi ilaveleri ile dökümler yapılması ve üretimde yeni teknoloji kullanımları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. İlave edilen alaşımlar ve uygulanan ısıl işlemler alüminyumun fiziksel ve kimyasal özelliklerine etki etmektedir, bu işlemler sonucunda alüminyum istenilen özelliklerde elde edilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada A356 alüminyum döküm alaşımına %0,03, %0,06 ve %0,1 Erbiyum (Er) ilavesinin döküm özelliklerine etkisi farklı kokil kalıplara dökülerek değerlendirilmiştir. Döküm numuneleri ile akıcılık tane inceltme ve mikroyapı özellikleri ve mekanik özelliklerinde Er ilavesinin etkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Aluminum and its alloys are suitable for casting, have high electrical conductivity, are resistant to corrosion, are not poisonous, and are an important engineering material that is widely used in many areas such as automotive, aviation, defense, machinery manufacturing industry. However, as its use increases in many sectors with high technology requirements, quality requirements are also increasing. Depending on the increase in quality expectation from aluminum casting alloys, studies on casting with different alloying element additions and the use of new technology in production continue. Added alloys and applied heat treatments affect the physical and chemical properties of aluminum, as a result of these processes, aluminum is tried to be obtained with the desired properties. In this study, the effect of adding 0.03%, 0.06% and 0.1% Erbium (Er) to A356 aluminum casting alloy on the casting properties will be evaluated by pouring it into different permanent molds. Within the scope of examining the casting properties, the effect of Er addition on flowability, grain refinement, microstructure properties and mechanical properties will be evaluated.