Yeni bir dini hareket olarak NXIVM
NXIVM as a new religious movement
  1. Tez No: 891347
  2. Yazar: SÜMEYYE BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
NXIVM, 1998 yılı gibi yakın bir tarihte ABD'de ortaya çıkmış ve yaklaşık yirmi yıl faaliyet göstermiş bir yeni dini harekettir. Başlangıçta kişisel ve mesleki gelişim kursları satan bir şirket olarak ortaya çıkan NXIVM, daha sonra lideri Keith Raniere'nin elinde bir seks tarikatına dönüşmüştür. Raniere, NXIVM içerisinde DOS isimli gizli kadınlar birliğini kurmuş ve buradaki çoğu kadını kendi adının baş harfleriyle damgalattırmıştır. İş ve sanat dünyasından önemli isimler başta olmak üzere bilhassa kadınları ve genç yaştaki bireyleri kendisine çekmeyi başaran NXIVM hareketi hem kendi üyelerine hem de içinde doğmuş olduğu ABD toplumuna maddi ve manevi zararlar vermiştir. Seks ticareti, çocuk pornografisi, zorla çalıştırma, şantaj, haraççılık ve kadınların damgalanması gibi çeşitli suçlar işleyen ve 2018 yılında faaliyetlerine son verilen bu hareketi tanıtan kapsamlı bir çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle NXIVM'yi dinler tarihi açısından tanıtmayı amaçlayan bu çalışmada; hareketin kurucusunun hayatı, hareketin ortaya çıkış süreci ve Sayentoloji hareketi ile benzer ve farklı yönleri ile hareketin istismarla ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca harekete katılan bazı önemli üyelerin hayatları, hareketin öğreti ve uygulamaları da ele alınmıştır. Bu çalışma ile insanları ve özellikle de gençleri NXIVM ve benzeri istismarcı oluşumlar konusunda aydınlatmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
NXIVM is a new religious movement that emerged in the United States as recently as 1998 and operated for nearly twenty years. Initially a company selling personal and professional development courses, NXIVM later evolved into a sex cult in the hands of its leader, Keith Raniere. Within NXIVM, Raniere established the secret women's union called DOS and had most of the women there branded with his initials. The NXIVM movement, which succeeded in attracting important names from the business and art world, especially women and young people, caused material and moral damage both to its members and to the US society in which it was born. It has been determined that there has been no comprehensive study introducing this movement, which has committed various crimes such as sex trafficking, child pornography, forced labor, blackmail, extortion, racketeering, branding of women and whose activities were terminated in 2018. In this study, which aims to introduce NXIVM from the perspective of the history of religions, the life of the founder of the movement, the emergence of the movement, its similarities and differences with the Scientology movement, and its relationship with abuse are examined. In addition, the lives of some important members of the movement, the teachings and practices of the movement are also discussed. This study aims to enlighten people, especially young people, about NXIVM and similar abusive organizations.