Yeni bir dini hareket ve misyonerlik yöntemi olarak Hırislam (Chrislam)
Hirislam (Chrislam) as a new religios movement and missionary method
  1. Tez No: 985413
  2. Yazar: ŞEYMA ATAYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Din, History, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Chrislam'ı hem Nijerya'daki Yeni Dini Hareket (YDH) olarak hem de Güney Asya'daki kültüre uyarlanmış bir misyonerlik yöntemi olarak ele almaktadır. Nijerya'da Chrislam, Hıristiyanlık ve İslam unsurlarını birleştiren senkretik bir yapı olarak ortaya çıkmış; zamanla belirli ritüel pratikler ve liderlik yapılarıyla kendine özgü bir dini topluluk geliştirmiştir. Bu yapı, dini sınırların ötesine geçerek her iki dinin öğretilerinden seçici biçimde yararlanmakta ve yerel halkın dini arayışlarına cevap vermektedir. Öte yandan, Güney Asya'da Chrislam, özellikle Müslüman toplumlara yönelik misyonerlik faaliyetlerinde kullanılan C-5 Spektrumu bağlamında bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Bu model, Hıristiyan inancının Müslüman kültür ve kimliği içinde ifade edilmesini mümkün kılan, yüksek düzeyde kültüre uyarlanmış bir yaklaşımı temsil etmektedir. Çalışmada, Nijerya'daki Chrislam hareketleri ile Güney Asya'daki kültüre uyarlanmış misyonerlik uygulamaları tarihsel, sosyolojik ve teolojik açıdan karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, Chrislam'ın hem yeni bir dini hareket hem de bir misyonerlik stratejisi olarak nasıl şekillendiğini ortaya koymak ve bu bağlamda dini çoğulculuk, senkretizm ve kültüre uyarlama gibi kavramların sınırlarını tartışmaktadır. Bu yönüyle çalışma, dinler arası etkileşim, misyon stratejileri ve din bilimleri alanlarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Chrislam both as a New Religious Movement (NRM) in Nigeria and as a culturally adapted missionary method in South Asia. In Nigeria, Chrislam emerged as a syncretic structure combining elements of Christianity and Islam, and over time developed into a distinct religious community with specific ritual practices and leadership structures. This structure transcends religious boundaries by selectively drawing on the teachings of both religions and responding to the spiritual quests of the local population. On the other hand, in South Asia, Chrislam is regarded as a method within the context of the C-5 Spectrum, which is used in missionary activities especially targeting Muslim communities. This model represents a highly culturally adapted approach that allows the expression of Christian faith within Muslim culture and identity. The study offers a comparative historical, sociological, and theological analysis of the Chrislam movements in Nigeria and the culturally adapted missionary practices in South Asia. The main aim of the research is to reveal how Chrislam has been shaped both as a new religious movement and as a missionary strategy, and to discuss the limits of concepts such as religious pluralism, syncretism, and cultural adaptation in this context. In this respect, the study aims to contribute to the fields of interreligious interaction, mission strategies and science of religion.