Sanal bir dini hareket olarak tengricilik ve hibrit kimlikle ilişkisi
Tengrism as a virtual religious movement and its relationship with hybrid identity
- Tez No: 975083
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, dijital mecralarda yeniden inşa edilen Tengricilik söylemi incelenmiş ve bu söylemin Yeni Sağ ideolojik çerçeveyle olan ilişkisi ile hibrit kimlik üretimindeki rolü araştırılmıştır. Araştırma, sosyal medya platformlarında (YouTube, Instagram, Reddit) 2020–2024 yılları arasında yayımlanan içerikler üzerinden yürütülmüş, nitel söylem analizi yöntemi temelinde veri seti oluşturulmuştur. Fairclough'un eleştirel söylem çözümlemesi ve van Leeuwen'in söylemsel meşrulaştırma modeli çalışmanın kuramsal temelini oluşturmuştur. Toplamda 15 içerik (5 YouTube videosu, 4 Instagram gönderisi, 5 Reddit başlığı) analiz edilmiş; tematik kodlama, söylemsel yapı çözümlemesi, ideolojik çerçeveleme ve dijital din göstergeleri üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular, Tengricilik'in dijital ortamlarda yalnızca nostaljik bir inanç sistemi olarak değil, aynı zamanda Yeni Sağ ideolojik yapılarla iç içe geçmiş bir kimlik ve direniş söylemi olarak sunulduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu dijital söylemler, geleneksel ile modernin, seküler ile kutsalın iç içe geçtiği hibrit kimlik yapılarının geliştiği dijital bir alanın varlığına işaret etmektedir. Çalışma, dijital din sosyolojisi, yeni sağ ideoloji ve kimlik politikaları alanlarında önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates the discourse of Tengrism as reconstructed in digital media, focusing on its intersection with New Right ideology and its role in hybrid identity formation. The research is based on content published between 2020 and 2024 on YouTube, Instagram, and Reddit, analyzed through a qualitative discourse analysis framework. Fairclough's critical discourse analysis and van Leeuwen's legitimation model provide the theoretical foundation of the study. A total of 15 digital artifacts (5 YouTube videos, 4 Instagram posts, and 5 Reddit threads) were examined through thematic coding, discursive structure analysis, ideological framing, and digital religion indicators. The findings reveal that Tengrism in digital platforms functions not only as a nostalgic spiritual tradition but also as a hybrid ideological discourse aligned with New Right narratives. Furthermore, these digital discourses reflect a hybrid identity zone where traditional and modern, secular and sacred values intersect. This study aims to contribute to the fields of digital religion, New Right ideology, and identity politics within digital ethnographic contexts.