Sanat ve mekân: Mimar Sinan ve Heidegger üzerinden bir araştırma
Art and space: A research on Architect Sinan and Heidegger
- Tez No: 891355
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Mimar Sinan'ın Tezkiretü'l-Bünyân adlı risalesinden hareketle sanat, varlık ve mekân hakkındaki düşünceleri ile Martin Heidegger'in aynı kavramlarla ilgili fikirleri incelenmektedir. Çalışma, Sinan'ın mimari eserlerinden ve risalesinden yola çıkarak bir mimari analiz yapmaktan ziyade, eserlerinin felsefi temelleri hakkında çıkarımlar yapmayı hedeflemektedir. Sinan'ın Vahdet-i vücûd anlayışı ile Heidegger'in fenomenolojiye dayalı sanat ve mekân anlayışları arasında karşılaştırma yapılmaktadır. Bu mukayese, her iki düşünürün ontolojilerinin, sanat ve mekân anlayışlarıyla, sanat ve mekân anlayışlarının da ontolojileriyle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the thoughts of Mimar Sinan on art, existence, and space, as presented in his treatise Tazkira al-Bunyan, in relation to Martin Heidegger's ideas on the same concepts. The research aims to draw philosophical inferences about Sinan's works rather than conducting an architectural analysis based on his architectural works and treatise. The study compares Sinan's understanding of Wahdat al-Wujud with Heidegger's art and space concepts grounded in phenomenology. This comparison reveals that the ontologies of both thinkers are closely related to their conceptions of art and space, and vice versa.