Life cycle assessment of furniture products: A case study of a chair
Mobı̇lya ürünlerı̇nı̇n yaşam döngüsü değerlendı̇rmesı̇: Bı̇r sandalye üzerı̇ne örnek çalışma
- Tez No: 891409
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. NİĞMET UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mobilya ürünleri uzun zamandır insanın günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Yalnızca işlevsel ihtiyaçlara hizmet etmekle kalmamış, aynı zamanda çeşitli yaşam alanlarında konforu ve estetik çekiciliği de artırmıştır. Bununla birlikte, mobilya üretiminin zararlı etkileri nedeniyle sektör büyük bir baskı altındadır ve bu durum, çevreye ve insan sağlığına gelebilecek olası zararları azaltmak için sürdürülebilir uygulamalara olan kritik ihtiyacı vurgulamaktadır. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD), ürünlerin tüm yaşam döngüsünü inceleyerek süreçlerin çevresel sıcak noktalarını değerlendirmek için önemli bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki gerçek ve ülkeye özgü üretim verilerine dayanarak bir yemek sandalyesinin beşikten mezara YDD'sini kapsamaktadır. Değerlendirme, SimaPro 9.2.0.2 yazılımı aracılığıyla Ecoinvent 3.7.1 ve U.S. Life Cycle Inventory (USLCI) veri tabanları kullanılarak gerçekleştirilmiş ve sonuçlar ReCiPe 2016 Midpoint ve Endpoint etki kategorilerinde Hierarchist yöntemi ile yorumlanmıştır. Endpoint tek puan sonuçları, üretim aşamasının sandalyenin yaşam döngüsü boyunca en yüksek çevresel etkiye sahip olduğunu ve bunu paketlemenin izlediğini göstermiştir. Üretim aşamasında, ahşap papel birleştirme ve döşeme işlemleri, sırasıyla üre-formaldehit (ÜF) reçine ve dokuma pamuk kullanımı nedeniyle ana katkıyı oluşturan aşamalar olarak belirlenmiştir. Ayrıca senaryo analizi, paketleme malzemesinin ve nihai ürünün geri dönüştürülmesinin, yakmaya kıyasla çevresel etkileri önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Ek olarak, dokuma olmayan kumaşların dokuma tekstillerle ikame edilmesi, döşemeli mobilyalarda gelecek vaat eden bir alternatif olarak öne çıkmıştır. Önerilen alternatiflerin bir araya getirildiğinde bir sandalye ürününün çevresel etkilerini %48'e kadar azaltabileceği sonucuna varılmıştır ve bu da sektördeki önemli iyileştirme fırsatlarının altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Furniture products have long been integral to human daily life, serving not only functional needs but also enhancing comfort and aesthetic appeal in various living spaces. However, due to the harmful effects of furniture production, the industry is under immense pressure, highlighting the critical need for sustainable practices to mitigate potential damage to the environment and human health. Life Cycle Assessment (LCA) serves as a crucial method for evaluating the environmental hotspots of processes by examining the entire life cycle of products. This study encompasses the cradle-to-grave LCA of a dining chair, based on actual and country-specific production data from Türkiye. The assessment was conducted using SimaPro 9.2.0.2 software with the Ecoinvent 3.7.1 and the U.S. Life Cycle Inventory (USLCI) databases, interpreting results across midpoint and endpoint impact categories using the ReCiPe 2016 Hierarchist method. The endpoint single score results indicated that the manufacturing stage has the highest environmental impact throughout the chair's life cycle, followed by packaging. Within the manufacturing phase, the veneer joining and upholstering stages were identified as the main contributors due to the use of urea-formaldehyde (UF) resin and woven cotton, respectively. Furthermore, scenario analysis demonstrated that recycling packaging material and the final product notably reduces environmental impacts compared to incineration. Additionally, substituting non-woven fabrics for woven textiles emerges as a promising alternative in upholstered furniture. It is concluded that the proposed alternatives, when combined, can reduce the environmental impacts of a chair product by up to 48%, highlighting significant improvement opportunities in the industry.