Sarı Uygur Türkçesinin tarihi karşılaştırmalı ses bilgisi
Historical comparative phonology of Turkish of Yellow Uighur wich is spoken in Southeast region and with common Turkish
  1. Tez No: 89141
  2. Yazar: GÜLSÜN AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. SEMA BARUTÇU ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Aktepe, Gülsün, Sarı Uygur Türkçesinin Tarihî Karşılaştırmalı Ses Bilgisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. F. Sema Barutçu Özönder, XV - 385 sayfa. ÖZET Bu çalışmanın konusu Genel Türk Dili alanının Güneydoğu bölgesinde yer alan Sarı Uygur Türkçesinin Ortak Türkçe ile karşılaştırmalı ses bilgisini içermekedir. Çalışmamızda bu lehçenin fonetik özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. 228 sayfa olan bu çalışmanın“Giriş”kısmında kısaca konunun sınırları belirtilmiş, çalışmaya temel olan malzeme ele alınmış, bu tür çalışmalarda ve bu çalışmada kullanılan metod üzerinde durulmuştur. Çalışmada kullanılan kısaltmalar ve işaretlere de yer verilmiştir. Birinci Bölümde Sarı Uygur Türklerinin“yaşadıkları bölgeler, demografik yapısı, söz varlığı vb. konularda bilgiler verilmiştir. Çalışmanın İkinci Bölümünde Ortak Türkçe ile San Uygur Türkçesinin ünlü ve ünsüz düzenleri incelenmiştir. Üçüncü Bölümde Ortak Türkçe ile Sarı Uygur Türkçesinin fonolojik sistemleri karşılaştırılmıştır. Dördüncü Bölümde ses gruplarına, Beşinci Bölümde ses olaylarına yer verilmiştir. Tezimizin sonunda ”Sonuç" bölümü bulunmaktadır. 384
Özet (Çeviri)
Aktepe, Gülsün, Sarı Uygur Türkçesinin Tarihî Karşılaştırmalı Ses Bilgisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. F. Sema Barutçu Özönder, XV - 385 sayfa. SUMMARY The subjekt of this study contains that historical comparative phonology of Turkish of Yellow Uighur which is spoken in Southeast region and with Common Turkish. With the help of this study the characteristics of the phonological of this dialect are tried to reconstructed. In Introduction of this study which contains 228 pages the limitations of the subject are established, the materials which are the basic of this study are examined. The method which is used in these kinds of studies and which is used in this study is concurned. You can find the abbrevations and symbols which are used in this study. In the first part the knowledge which is about the regions where the Yellow Uighur lived and about the structure of demographic, vocabulary is given. In the second part of this study vowels and consonant systems of the Common Turkish and Yellow Uighur Turkish are examined. In the third part of the study the phonological systems of the Common Turkish and Yellow Uighur Turkish are compared. In the forth part the phonetic groups of words are given and in the fifth part the diffiernt of phonetic are given. At the end of the thesis,“ Contusion”has been presented. 385 T.C. xiO'if'MANTASYON