Türkiye'de vergi suç ve cezaları
Tax evasion and the penalties in Turkey
- Tez No: 89142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. EROL UÇMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Kanunlara aykırı her fiilin cezai müeyyideye bağlanması, genel bir hukuk kuralıdır. Bu nedenle, vergi kanunlarının öngördüğü usul ve şekle ait hükümlere aykırı fiiller de vergi cezalan ile cezalandırılmışlardır. Vergi cezasının amacı, vergi kanunlarına aykırı davranış üzerinde caydırıcı etki yapıp, vergi gelirlerinin zamanında ve en az kayıpla toplanmasını sağlamaktır. Türk vergi hukukunda, vergi kanunları hükümlerine aykırı hareketlerin müeyyidesi“cezalar”, vergi cezaları ve diğer cezalar olarak kabul edilmiştir. Bunlardan ilki, vergi idarelerinin ceza kesme yetkisine girmektedir. İkincisi ise, ceza mahkemelerince, genel hükümlere göre yapılan yargılama sonucunda uygulanmaktadır. Bu şekilde cezalandırılan vergi suçları, gerek kamuoyunda gerekse mükellef psikolojisinde, idari nitelikteki para cezalarıyla karşılanan vergi suçlarına oranla daha büyük bir etki yapmaktadır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Genel esaslar başlığını taşıyan birinci bölümde, ceza ve vergi hukukunda suç ve ceza, vergi suç ve cezalarının çeşitleri, tarihçesi, ceza hukuku kurallarının uygulanabilme özellikleri üzerinde durulmuştur. ikinci bölüm Türkiye'de vergi suçları ve cezaları ile ilgilidir. Bu bölümde idari nitelikteki vergi suçları ile adli nitelikteki vergi suçları ve bunların cezaları, en son 4369 sayılı kanunla yapılan düzenlemeler çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölüm vergi cezalarının ödenmesi ve kalkması ile ilgilidir. Mükelleflere tanınan kolaylıklar bu bölümde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It's a general rule of law to result in penal sanctions for every action that is contrary to law. For this reason, actions against the procedure and the form of provisions that tax laws put forward, are punished by tax punishments. The aim of tax punishments is to make dissuasive effects on behaviours which are contrary to tax laws and to collect tax incomes in time, with a minimum loss. The sanction of behaviours which are against the provisions of tax laws,“punishments”is admitted as“tax punishments”and“other punishments”in Turkish tax law. First of these punishments is in the competence of tax administrations. The second one is applied by criminal courts, as a result of judgement which is done according to general provisions. The tax crimes, which are punished in this way, affect more than the ones which are punished by fines having administrative quality, either in public opinion or in taxpayers' psychology. The research is made up of three parts. In the first part,-having the the title“General Principles”, it is insisted on crimes and punishments in criminal law and tax law, the history and the kinds of tax crimes and punishments and the application of rules of criminal law. The second part is about the tax crimes and punishments in Turkey. In this part, tax crimes having administrative and judicial quality and also punishments of these crimes are studied on details of last arrangements which are made by the law numbered 4369 The third part is about the payment and the invalidity of tax fines. The facilities, which are given to tax payers, take part in this part.