Denizciliğin karbonsuzlaştırılması yol haritası: alternatif yakıtların karşılaştırılması ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için kılavuz bilgiler
Decarbonisation of shipping roadmap: Comparison of alternative fuels and guidelines for achieving sustainability targets
  1. Tez No: 891412
  2. Yazar: FURKAN ÇITAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Gemi Mühendisliği, Marine Science, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu literatür taraması çalışmasında, deniz taşımacılığının stratejik önemi vurgulanarak, gemilerin tarih boyunca taşıdığı kritik rolü ve bu süreçteki evrimi derinlemesine incelenmiştir. Sevk sistemlerinin tarih sahnesindeki yolculuğu, içten yanmalı makineler ve geleneksel yakıtların çevresel ve canlı sağlığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi ile devam etmiş, yakıt pilleri kısa ve öz biçimde mercek altına alındıktan sonra da denizciliğin karbonsuzlaştırılması amacıyla sunulan çözümler alternatif yakıtlar merkeze alınarak tartışılmıştır. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve IMO'nun belirlediği net sıfır hedefleriyle uyumlu olma gayesiyle, metanol, amonyak ve hidrojen gibi alternatif yakıtlar detaylı bir şekilde ele alınarak; üretim, dağıtım, depolama, kullanım ve uygulanabilirlik boyutları güncel ve eski kaynaklardan araştırılmış ve derlenmiştir. Çevreci yakıtların mukayesesinin ardından, Türkiye'nin İstanbul ve İzmir gibi önemli deniz şehirleri için önerilerde bulunulmuş, sürdürülebilir deniz turizmine dikkat çekilmiş ve farklı akademik disiplinler arasındaki iş birliğinin önemiyle beraber gelecekteki araştırmalar için çeşitli paydaşların güç birliği yapmasının gerekliliği de öne çıkarılmıştır. Yakıt ve güç üretiminin tarihsel gelişim süreçlerine, işletim ve çalışma prensiplerine, yakıtların sahip olduğu özelliklere yer verilen bu çalışma, çevre dostu yakıtların ve sürdürülebilir denizcilik uygulamalarının güncel durumu ve gelişim süreçlerini irdelemek için geniş bir kılavuz niteliğindedir
Özet (Çeviri)
In this literature review study, the strategic importance of maritime transportation is emphasized, and the critical role ships have played throughout history and their evolution in this process are examined in depth. The journey of propulsion systems in history continued with the evaluation of the environmental and health impacts of internal combustion engines and traditional fuels, and then solutions offered for the decarbonization of maritime transportation were discussed, centering on alternative fuels, after a brief examination of fuel cells. In alignment with sustainable development goals and IMO's determined net zero targets, alternative fuels such as methanol, ammonia, and hydrogen are thoroughly scrutinized; their production, distribution, storage, usage, and feasibility aspects are researched and compiled from both recent and earlier scientific sources. Following the comparison of environmentally friendly fuels, recommendations are made for significant maritime cities in Türkiye, such as Istanbul and Izmir, drawing attention to sustainable maritime tourism, and the necessity of collaboration among various academic disciplines for future research endeavors is highlighted. Providing insight into the historical development processes of fuel and power generation, operational and functional principles, and the characteristics of fuels, this study serves as a comprehensive guide to examining the current status and developmental processes of eco-friendly fuels and sustainable maritime practices