Obsesif kompulsif bozukluk tanılı bireylerde duyusal işlemleme, bilişsel işlevler ve okupasyonel katılımın incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
An examination of sensory processing, cognitive functions and occupational participation in individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder: A comparative study
  1. Tez No: 891424
  2. Yazar: RUKİYE EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma obsesif kompulsif bozukluğa (OKB) sahip bireylerde duyusal işlemleme becerileri, bilişsel işlevler ve okupasyonel katılımın incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza 26 kişiden oluşan OKB tanılı birey (grup 1) 26 kişiden oluşan OKB tanılı olmayan birey (grup 2) olmak üzere toplam 52 kişi katılmıştır. Araştırmaya dahil edilen 52 kişiye Sosyodemografik Bilgi Formu, Adolesan/Yetişkin Duyu Profili, Loeweinstein'in Ergoterapi-Bilişsel Değerlendirme Testi (LOTCA) ve İnsan Aktivite Rol Tarama Aracı (MOHOST) ölçekleri uygulanarak duyusal işlemleme becerileri, bilişsel beceriler ve okupasyonel katılım becerileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine sensory processing skills, cognitive functions, and occupational participation in individuals with obsessive-compulsive disorder (OCD). A total of 52 participants were included in the study: 26 individuals diagnosed with OCD (Group 1) and 26 individuals without an OCD diagnosis (Group 2). Sensory processing skills, cognitive abilities, and occupational participation were assessed using the Sociodemographic Information Form, Adolescent/Adult Sensory Profile, Lowenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment (LOTCA), and the Model of Human Occupation Screening Tool (MOHOST).