Kısıtlar teoremi ile gemi blok imalatı süreç optimizasyonu
Ship block manufacturing process optimization with the theorem of constraints
- Tez No: 891437
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BUĞRA ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda özellikle çok hızlı bir gelişim gösteren gemi inşaa sektöründen daha fazla pay almak isteyen tersaneler, rekabet gücünü korumak hatta arttırmak zorunda olduğunun farkındadır. Bu bağlamda bir dizi önlem almak ve her sektörde olduğundan daha fazla gemi inşaa sektörünün yapı taşlarından birini oluşturan planlama kısmına eğilmek zorundadırlar. Kısıtlar teoremi çok farklı alanlarda kullanılan ve asıl amacı, üretim süreçlerini düşürerek ve giderleri azaltarak, şirket karının arttırılmasını amaçlayan bir yöntemdir. Sistemdeki en zayıf halkayı bulmayı ve sistemi korumak için bir dizi önlem almayı hedeflemektedir. Önlemlerin genel amacı daha kısa zamanda, daha kaliteli ve daha az maliyetle üretim yapmaktır. Bu tezde özellikle gemi inşa süreçleri ve bu süreçlerin başında gelen blok imalat sürecinin kısıtlar teoremi ile optimizasyonu konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Shipyards that want to get a bigger share from the shipbuilding industry, which has been developing very rapidly in recent years, are aware that they have to maintain or even increase their competitiveness. In this context, they have to take a series of measures and focus on the planning part, which is one of the building blocks of the shipbuilding industry, more than in any other sector. The theorem of constraints is a method used in many different fields and its main purpose is to increase company profits by reducing production processes and expenses. It aims to find the weakest link in the system and take a series of measures to protect the system. The general purpose of the measures is to produce in a shorter time, with better quality and at less cost. In this thesis, shipbuilding processes and the optimization of the block manufacturing process, which is one of the most important of these processes, with the theorem of constraints are discussed.