Identification of geothermal anomalies with thermal infrared remote sensing and field applications
Termal kızılötesi uzaktan algılama ve arazi uygulamaları ile jeotermal anomalilerin tayini
- Tez No: 891438
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Batı Anadolu, Türkiye, Dünya'daki en önemli jeotermal alanlardan biridir. Yeni ve kayda değer potansiyelin var olduğu kör jeotermal alanların belirlenmesi amacıyla bu çalışma kapsamında uydu görüntülerinden alterasyon mineralleri, çizgiselliğin ve jeotermal anomali haritalaması çalışmalarının arazi ölçümleri ile laboratuvar analizleriyle bir araya getirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda, ASTER uydu görüntüleri kullanılarak farklı yöntemler ile alterasyon mineral haritaları ve jeotermal olmayan etkilerin düzeltilmesi ile termal anomali yüzey sıcaklığı haritası elde edilmiştir. Ayrıca sayısal yükseklik modeli ve ASTER görüntüleri kullanılarak çizgisellik haritası oluşturulmuştur. Oluşturulan haritaların sonuçlarının karşılaştırılması amacıyla her yönteme karşılık gelen arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Alterasyon minerallerinin belirlenmesi için XRD analizleri yapılmış, bu çalışma kapsamında geliştirilen kayıtçılar kullanılarak uzun dönem sıcaklık ölçümleri alınmış ve insansız hava aracı ile alınan görüntüler ve hat etüdleri ile alansal çatlak sistemi değerlendirilmiştir. Son olarak CBS tabanlı çok-kriterli karar analizi yöntemi ile sahanın jeotermal uygunluğu değerlendirilmiş ve sonuçlar arazi ölçümleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar alterasyon mineral haritalamasının XRD analiz sonuçları ile uyumlu olduğunu göstermiştir. Uydu görüntüsü bazlı termal anomali haritalaması çalışması bölgenin iklim ve sığ yeraltı suyu koşulları nedeni ile kesin bir sonuç ortaya koymamasına karşın araziden alınan sıcaklık ölçümleri güneyden kuzeye sığlaşan rezervuar derinliği ile uyumlu sonuçlar ortaya koymuştur ve bu bağlamda, kör jeotermal sahaların arama çalışmalarında arazi ölçümlerinin önemini net bir şekilde ortaya koymuştur. CBS bazlı çok-kriterli karar analizi sonuçları, derin jeotermal kuyularının ve araziden elde edilen en yüksek termal gradyan değerine sahip ölçüm noktalarının lokasyonlarının en uygun jeotermal alan sınıfında yer aldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Western Anatolia, Türkiye is among the most important geothermal regions in the world. In search of new and blind geothermal fields where abundant additional potential is present, this study focuses on combining satellite based alteration mineral, lineament and geothermal anomaly mapping with field and laboratory applications. Alteration mineral maps were generated by utilizing different methodologies and thermal anomaly map was generated through correction of non-geothermal effects by utilizing ASTER satellite images. DEM and ASTER images were used to generate lineament map of the study area. In order to compare the results of generated maps, each application was matched with field applications where XRD analyses were performed for identification of alteration minerals, long term temperature measurements were collected through data loggers developed as part of this study and drone based orthophotographs were collected along with scanline surveys to identify area based fracture system. Finally, GIS based Multi-criteria decision analysis (MCDA) was performed to assess geothermal favorability and compare the results with field measurements. The results have shown that alteration mineral mapping is compatible with the results of the XRD analyses. Satellite based thermal anomaly mapping have presented inconclusive results due to climatic conditions and shallow groundwater presence masking anomalies to be detected at the surface. Field temperature measurements have provided results compatible with decreasing reservoir depth, underlining the importance of field applications in exploration of blind geothermal fields. GIS based MCDA have shown that known deep geothermal wells and locations with highest thermal gradient are located in most favorable class.