Mersin serbest bölgesi
  1. Tez No: 89147
  2. Yazar: METİN SALTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
64 ÖZET 1980 sonrası uygulamaya konan dışa açık büyüme modeli çerçevesindel 987 yılında kurulan Mersin Serbest Bölgesinin incelendiği bu çalışmada, serbest bölgenin kuruluş amaçları tek tek ele alınarak, bölgenin bu amaçlara ne ölçüde hizmet ettiği sorgulanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde serbest bölgenin tanımı yapıldıktan sonra, Uluslararası ekonomi yazınında serbest bölgenin yeri incelenmektedir. İkinci bölümde, Dünyadaki serbest bölge uygulamalarının doğuşu ve evrimi özetlenmiş, serbest bölgelerin evsahibi ülke bakımından fayda ve sakıncaları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Mersin Serbest Bölgesinin evsahibi ülke ekonomisine net katkısı, birtakım ölçütlerden yararlanılarak ölçülmeğe çalışılmıştır. Ülkeler ödemeler dengesini iyileştirmek, istihdam oranını ve kalitesini yükseltmek, yabancı sermaye ve teknoloji çekmek gibi amaçlarla serbest bölgeler kurarlar. Ancak, dünyadaki serbest bölge deneyimine bakıldığında, serbest bölgeler evsahibi ülkelerin dış ticaret dengesine beklenen katkıyı yapamamaktadır. Çünkü bölgede gereksinilen hammadde ve aramalların dışarıdan satınalınmaktadır. Ayrıca, serbest bölge şirketlerine vergi kolaylıkları tanınması ve karın dışarı çıkarılmasına izin verilmesi, evsahibi ülkelerin bu beklentisinin gerçekleşmesini engellemektedir. Gelen yabancı sermayenin ülkeye fazla katkısı olmamaktadır. Üretimin emek-yoğun bölümünü getirdiklerinden beklenen teknoloji transferi de gerçekleşmemektedir. Serbest bölgenin gözle görülür tek etkisi istihdam alanında, o da küçük ülkelerde olmaktadır. Fakat, ücretlerin düşüklüğü nedeniyle, istihdam geliri de yüksek değildir.
Özet (Çeviri)
65 ABSTRACT Mersin Free Zone was opened in 1987 within the context of the export-oriented development programme practised in Turkey in 1980s. This research analyses whether Mersin Free Zone has been fulfilling the expectations of the homeland country, for a decade. The thesis mainly consists of three parts: The first part clarifies the concept“free trade zone”and its role in the International Trade Theory. The second part evaluates its utilities and cost to the homeland country in the light of world-wide experiences. The last part consists the cost-benefit analysis of Mersin Free Zone, from the viewpoint of Turkey, the homeland country. * Free zones are areas where founded and restricted outside the custom regulations of the country to develop balance of payments, employment and to attract foreign capital and technology. They, however, are not able to fulfil the requirements of the countries having free trade zones. They cannot support the balance of payments because the firms in the zone import their row materials and semi-processed goods from other countries. In addition, they can repatriate their profit easily and pay little or no tax. Foreign capital invited to the zone do not transfer the technology- intensive parts of the manufacturing process but bring the labour-intensive steps only. Although the employment effect is important only in small countries, the wages are quite low. The findings of the research on Mersin Free Zone coincide with the examples in the other parts of the world. Contrary to the expectations, the free zone could not contribute to the country's economy in a positive way. It could not attract the foreign capital. It has bad effects on the balance of payments. The employment effect of the zone is very little since the working conditions are difficult and wages are low. t.& tİİSEKİfflEÎİI III