Özelleştirme ve çalışanlar üzerindeki etkileri
- Tez No: 89146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
160 ÖZET özelleştirme 19801i yılların başlarından günümüze kadar dünyada iktisat politikası alanında üzerinde en çok tartışılan ve en çok konuşulan konulardan birisi olmuştur. Halen birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede uygulanmaktadır. Bazı ülkelerde ise özelleştirme konusunda hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Özelleştirme kavramım dar ve geniş anlamda ele alarak incelemek mümkündür. Dar anlamda özelleştirme, kamu iktisadi teşebbüslerinin mülkiyetinin ve yönetiminin özel kesime devrini ifade etmektedir. Geniş anlamda özelleştirme ise milli ekonomi içerisinde kamu ekonomisinin görev ve fonksiyonlarını daraltacak her türlü uygulamayı kapsamaktadır. Türkiye ekonomisinde KİT'leri, kalkınma ve refahta coğrafi dengenin sağlanması, Türk toplumunda belirli nitelikte ve ucuz fiyattan mal ve hizmet arzı, ekonomik istikran koruma ile sosyal adaletin sağlanması konularında üzerlerine düşen görevleri başarıyla yapmışlardır.. Tabiiki bu basanda zamanın şartlarına göre çıkarılan kanunların ve yapılan düzenlemelerin etkisi büyük olmuştur. Kuruluşlarından itibaren ekonomiye büyük katkı sağlamışlardır. Bu kuruluşlann yokluğunda ekonomilerin bugünkü gelişmişlik seviyelerine ulaşmalarının zor olacağı kolaylıkla söylenebilir. KİT'lerinin Türkiye ekonomi sine katkılan, yıllar öncesinin şartlan düşünülerek değerlendirildiğinde kendiliğinden anlaşılır. Bir ekonomide özelleştirme yöntemlerinden hangisinin uygulandığı, ülkenin genel ekonomik şartlarına, sermaye piyasasının durumuna, özelleştirilecek teşebbüsün niteliğine, teşebbüsün içinde bulunduğu mali şartlara, özelleştirmenin amaçlarından hangisine ağırlık verileceğine161 bağlıdır. Ancak belli bir yönteme ağırlık vermek yerine, çeşitli yöntemlerin duruma ve şartlara göre uygulanması daha yararlı bir yoldur. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın tam bir özelleştirmeden bahsedebilmek için KİT'lerinin mutlaka en az % 51'lik hisse payının özel mülkiyete geçmesi gerekir. Yine yönetimin de mutlaka özel kesimin elinde olması şarttır. Tekel konumundaki kuruluşların özelleştirme sonucunda özel sektör tekellerine dönüşmemesi ve yabancı sermayenin özellikle stratejik önemi olan kuruluşlarda çoğunluğu ele geçirmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Özelleştirme sonucunda işlerini kaybedebilecek KİT'leri çalışanları için yeni kanunla getirilen düzenlemeler titizlikle uygulanmalıdır. Tanıtım konusunda da gereken önem verilerek, toplumun çeşitli kesimlerinde özelleştirme ile ilgili mevcut olan, bilgisizlik, belirsizlik ve kararsızlıklar giderilmeli ve olayın üstüne tam bir kararlılıkla gidilmelidir, özelleştirme kapsamına, özelleştirilmesine hemen geçilebilecek kuruluşların alınması, bu kuruluşların özelleştirme çalışmaları dışındaki faaliyetlerinin aksamadan sürdürülebilmesi için gerekli önlemlerin alınması sağlanmakdır. Kısacası, özelleştirmenin başarılı olabilmesi için, öncelikle çalışanlarla daha sonra ise topluma -her alan dikkate alınarak- gereken önemin verilmesi, bütün faaliyetlerde ortak bir konsensüsün oluşturulması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
162 SUMMARY One of the topics which were discussed and mentioned about since 1980's until today in economy policy was the“Privatization”. Presently, Privatization is being applied in many developed and developing countries. In some countries preparations are still being done for the Privatization in some countries. It is possible to study on the concept of privatization both in narrow and wide meaning. In narrow meaning privatization means to sublet the“State Economic Enterprises”possession and management to the private sector. In its wide meaning Privatization includes every application to make narrow the duties and functions of the public economy in the national economy. In the economy of Turkey the State Economic Enterprises have done their best in providing the geographic balance in welfare and progress, in providing Turkish society commodity with definite quality and price, in defending economic stability and social justice. Of course, in this accomplishment the laws which were applied according to the conditions of the time and the arrangements which were done have a big effect. Beginning from their assembling they had big contributions on the economy. In the absence of these institutions it can be said simply that the economics would not reach to their present level. The contributions of State Economy Enterprises to Economy of Turkey can be understood without needing any investigation if the past conditions are thought. In an Economy, the applied method of privatization depends on the country's economic condition, the capital market's condition, the quality of the enterprizes which will be privatizated, the financial conditions of the enterprise, the marked aim of the163 privatization. But instead of marking any methods of privatization, to use various methods according to the condition is a useful thing. Whatever method is used to make an enterprise completely privatizated % 5 1 percent of the share of the enterprise must be submitted to the private sector. The management also must be subleted to the private sector. After the privatization the institutions as monopolies must be avoided to become private sector monopolies and the necessary precautions must be taken for the foreign capital for not taking the big part of the institution which have strategic importation. The legal arrangements must be done meticulously for the employers that may lost their jobs of the privatization. The necessary importance must be given to the presentation. The ignorance, indefinity and undeterminations in the public must be removed and more information must be given. The necessary precautions must be provided for the limps can occur in the activity of the institution. The institutions which are available for the privatization must be privatizated soon. Briefly to be successful in privatization, it is very important to constitute as associated consensus in all of the activities. And it is very important to make attention for the employer and then for the public. dokDbiamtasyon «