Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalarında serum anjiopoietin like protein düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum angiopoietin-like protein levels in Crimino-Congo Hemorative Fever patients
- Tez No: 891496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ BÜYÜKTUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), çoğunlukla keneler aracılığıyla bulaşan ve ateş ile kanama semptomlarıyla karakterize olan zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. KKKA'nın patogenezi hakkında çeşitli hipotezler öne sürülmüştür; etken virüsün doğrudan veya dolaylı mekanizmalarla endotelyal tutuluma neden olarak vasküler hasara yol açmasının, hastalığın patogenezinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Anjiyopoietin-benzeri proteinler (ANGPTL'ler), birçok fizyolojik süreçte, özellikle lipid metabolizması, enerji homeostazı ve anjiyogenezde önemli rol oynar. Bu çalışmada, KKKA hastalarında ANGPTL düzeyleri ile hastalığın şiddeti ve mortalite arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışma 01 Mart 2022-31 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılmış ve KKKA hastalığı tanısı alan 60 hasta ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hastalardan sadece hastaneye başvurusu anında serum örneği alınmıştır. Serum ANGPTL düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlenmiştir. Hasta ve sağlıklı kontrol grubu arasında serum ANGPTL1, ANGPTL2, ANGPTL3, ANGPTL4, ANGPTL6, ANGPTL8 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiş olup hasta grubunda daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) is a zoonotic infectious disease mostly transmitted by ticks and is characterized by fever and hemorrhagic symptoms. Various hypotheses have been proposed about the pathogenesis of CCHF; it is thought that the causative virus plays an important role in the pathogenesis of the disease by causing vascular damage by direct or indirect mechanisms of endothelial involvement. Angiopoietin-like proteins (ANGPTLs) play important roles in many physiological processes, especially lipid metabolism, energy homeostasis and angiogenesis. This study investigated the relationship between ANGPTL levels and disease severity and mortality in CCHF patients. This study was conducted between March 01, 2022 and October 31, 2022, and included 60 patients diagnosed with CCHF and 30 healthy individuals as a control group. Serum samples were taken from the patients only at the time of admission to the hospital. Serum ANGPTL levels were determined by the ELISA method. Serum ANGPTL1, ANGPTL2, ANGPTL3, ANGPTL4, ANGPTL6, ANGPTL8 levels showed a statistically significant difference between the patient and healthy control groups and were lower in the patient group.