Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalarında serum proinflamatuvar sitokinler ve endoplazmik retikulum stresinin incelenmesi
Investigation of serum proinflammatory cytokines and endoplasmic reticulum stress in patients with Crimean-Congo Haemorrhagic Fever
- Tez No: 863048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), ateş ve kanamayla seyreden ve bölgemizde sık görülen zoonotik, viral bir hastalıktır. Hastaların bir kısmı hastalığı ağır atlatmakta ve ölümle sonuçlanmaktadır. Hastalığın patogenezi tam olarak bilinmemekte fakat düzensiz ve aşırı sitokin salınımı, hastalık şiddeti ve patogenezle ilişkilendirilmiştir. Virüslerin konak endoplazmik retikulumunda (ER) aşırı miktarda protein sentezleyerek ER stresine neden olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda KKKA ile proinflamatuvar sitokinler (IL-1α, IL-7, IL-17A, IL-18) ve endoplazmik retikulum stresi belirteçleri (CHOP, EIF2α, GRP78) arasındaki ilişkiyi açıklamaya amaçladık. Çalışmamız 60 KKKA hastası ve 28 sağlıklı kontrolden oluşmaktadır. Hastalar, hastalık şiddeti ve mortalite durumlarına göre gruplandırıldı. Çalışma grubunun IL-1α, IL-7, IL-17A, IL-18, GRP78, EIF2α ve CHOP düzeyleri ELISA yöntemiyle, IL-6 düzeyi ECLIA yöntemiyle ile belirlendi. IL-1α, IL-6, IL-7, IL-18, GRP78, EIF2α ve CHOP düzeyleri hastalarda yüksek bulundu. ROC analizi sonucunda hastalık tanısı için en iyi belirteçlerin IL-6, CHOP, EIF2α ve IL-18 olduğu saptandı. Orta-ağır grupta IL-6, IL-17A, IL-18 ve CHOP düzeyleri, ölen hastalarda ise IL-6, IL-18 ve CHOP düzeyleri yüksek bulundu. Hastalık şiddeti veya mortalitenin belirlenmesinde IL-6, CHOP, IL-18 ve IL-17A testlerinin performansı anlamlıydı. Artmış IL-1α, IL-6, IL-7, IL-18, GRP78, EIF2α ve CHOP seviyeleri, bu sitokinler ve ER belirteçlerinin KKKA patogenezinde önemli olduğunu göstermiştir. AUC değerleri en yüksek olan IL-6, CHOP, EIF2α ve IL-18 testleri KKKA tanısında, IL-6, CHOP ve IL-18 testleri ise hastalığın şiddeti ve mortalite tahmininde umut vaat eden biyobelirteçlerdir.
Özet (Çeviri)
Crimean Congo Haemorrhagic Fever (CCHF) is a zoonotic, viral disease characterised by fever and haemorrhage and frequently seen in our region. Some of the patients survive the disease severely and result in death. The pathogenesis of the disease is not fully known. Dysregulated and excessive cytokine release has been associated with disease severity and pathogenesis. Viruses are known to cause ER stress by synthesising excessive amounts of protein in the host endoplasmic reticulum (ER). In our study, we aimed to explain the relationship between CCHF and proinflammatory cytokines (IL-1α, IL-7, IL-17A, IL-18) and endoplasmic reticulum stress markers (CHOP, EIF2α, GRP78). Our study consisted of 60 CCHF patients and 28 healthy controls. Patients were grouped according to disease severity and mortality status. IL-1α, IL-7, IL-17A, IL-17A, IL-18, GRP78, EIF2α and CHOP levels of the study group were determined by ELISA method and IL-6 level was determined by ECLIA method. IL-1α, IL-6, IL-7, IL-18, GRP78, EIF2α and CHOP levels were found to be high in patients. As a result of ROC analysis, we found that IL-6, CHOP, EIF2α and IL-18 were the best markers for the diagnosis of the disease. We found elevated levels of IL-6, IL-17A, IL-18 and CHOP in the moderate-severe group and elevated levels of IL-6, IL-18 and CHOP in the deceased patients. The performance of IL-6, CHOP, IL-18 and IL-17A tests was significant in determining disease severity or mortality. Increased levels of IL-1α, IL-6, IL-7, IL-18, GRP78, EIF2α and CHOP showed that these cytokines and ER markers are important in the pathogenesis of CCHF disease. IL-6, CHOP, EIF2α and IL-18 tests with the highest AUC values are promising biomarkers in the diagnosis of CCHF, and IL-6, CHOP and IL-18 tests are promising biomarkers in the prediction of disease severity and mortality.