Seyahat acentalarında iş gören motivasyon araçlarının tespiti ve etkilerinin belirlenmesi, Türkiye'de bir uygulama
Fixing the motivations tools of employee and determinating their effects a case study in Turkey
  1. Tez No: 89150
  2. Yazar: ŞEHNAZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
156 ÖZET Seyahat acentalannda işgörerı motivasyon araçlarının tespiti ve etkilerinin belirlenmesine yönelik olarak yapılan bu çalışmanın ilk bö lümünde seyahat endüstrisi kavramı ve özellikleri, seyahat işletmele ri, tur operatörleri ve seyahat acentaları ile dünyada ve Türkiye'de se yahat acentalan ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde motivasyon kavramı, motivasyon kavramı ile ilgili kuramlar, seyahat acentalannda motivasyon kavra-,mı, seyahat acentalannda kullanılan motivasyon araçlannın değer lendirilmesi ve motivasyon sonucu oluşan doyum ve moral kavramla- n hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, A grubu seyahat acentalannda uygulanan motivasyon araçlannın tespiti yapılmış ve bu araçlann personelin eğitim durumlan ile olan ilişkileri uygulanan anketler yoluyla belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen en önemli sonuç, diğer örgütlerde ol duğu gibi seyahat acentalannda da yöneticilerin, motivasyon konusu na gereken önemi göstermesi, işgörenlerin hem kendilerine hem de örgütlerine verimli olmalan için gereken motivasyon sistemini kurma- lan gerekmektedir. Aynca işgörenin eğitim durumlanna göre bir sınıf landırma yapıldığında lise ve üniversite mezunu işgörene uygulanan motivasyon araçlannın önem derecelerine göre sırasının değiştiği, buna göre bir motivasyon sisteminin yöneticiler tarafından planlanıp, geliştirilmesi ve değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
157 ABSTRACT In the first part of this work, which is aiming at the determina tion of the effects and the fixing the motivation elements that works on travelling agents, some information is given related to the concept of travelling and its peculiarities, travelling establishments, tour oper ators and travelling agents both in Turkey and in the world. In the second part of the work, the information is given in rela tion to the concept of motivation, other concepts related to the con cept of motivation, evaluation of the means of motivation and the con cepts of morale and satiety resulted by motivation. In the third and the last part of this work, means of motivation which is applied in the group A travelling agents is fixed and the rela tion of the means with the with the training of the personnel is deter mined and fixed by using the iquires aplied to the personnel. The most important result that we get from this investigation, as it is valid for other organizations, directors of this field give impor tance to motivation as required and establish the required motivation system so that the personnel can be beneficial for their organization. In addition, when classified according to the educational level of the personnel (graduated from a high school or a university) the means of motivation changes in respect of importance. For this reason, a moti vation system should be planned, improved and evaluated carefully by the directors. tfi YÖKSEKÖBREriH fflik DOKÜMANTASYON MEBKEö