Türkiye'de kentleşme: Ankara örneği nüfus hareketleri açısından bir inceleme
- Tez No: 89149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Kamu Yönetimi, Demography, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Türkiye'de Kentleşme: Ankara Örneği,Nüfus Hareketleri Açısından Bir İnceleme adlı çalışmada üç bölüm vardır: Kentleşme ve Temel Kavramlar adlı birinci bölümde sanayi, sanayi devrimi, sanayileşme, sanayileşmenin toplumsal etkileri incelendikten sonra, nüfus teorileri ve politikaları, kent, kentleşme, nüfus hareketleri ve nedenleri kavramları üzerinde durulmuş olup,kuramsal yönden nüfus hareketleri ve kent kavramları irdelenmiştir. Türkiye'de kentleşme;nedenleri,problemleri ve çözümleri başlıklı ikinci bölümde;Türkiye'de nüfus hareketleri ve nüfus yapısı genel hatları ile incelenmiş, Türkiye'de kentleşmenin etmenleri ortaya konmuş ve kalkınma planlarında kentleşme ele alınmıştır.Daha sonra Türkiye'de kentleşmenin ortaya çıkardığı sorunlara değinilmiş,bölge kavramları ele alınmış ve göçün en önemli nedenlerinden biri olan bölgeler arası farklılıklar ortaya konduğu gibi bölgeler arası farklılıkları giderici çözümlerde tek tek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Ankara'da Kentleşme yer alır.Ankara'nın genel özellikleri ve tarihi ortaya konmuştur.Bu bölümde Ankara'nın başkent ilan edilmeden önceki sosyo ekonomik durumu ele alınmış,başkent olduktan sonraki durumuda ortaya konması ile Ankara'nın başkent ilan edilişinin kentleşme süreci açısından ne gibi rol oynadığı açıkça gözlerönüne serilmiştir. Yine bu bölümde istatistiki büyüklüklerle Ankara'nın değerleri işlenmiş, hızlı kentleşme ve metropolleşme süreci ele alınarak getirdiği sorunlar anlatılmaya çalışılmıştır. r.C TÖKSHfflfiKTJıg «nj, TOKUMWmnBi JSSS
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study called An Examination In Respect to Urbanization in Turkey: Ankara Sample, Population Movements, there exists three chapters. In the first chapter called Urbanization and Basic Concepts, after having examined industrial revolution, industrialization, social effects of industrialization, concepts of population theories and policies, urban, urbanization, population movements and its reasons have been discussed and population movements and concepts of urban have been emphasized theoretically. In the second chapter with the heading urbanization, its reasons, problems and solutions in Turkey, population movements and population structure in Turkey have been studied in general terms, factors of urbanization in Turkey have been brought up and urbanization in development plans has been considered. Later on, problems emerging from urbanization in Turkey have been discussed, concepts of region have been examined and while the differentiations between regions standing for one of the most important reasons of immigration have been revealed, the solutions for eliminating the differentiations between regions have also been studied one by one. In the third chapter, there comes the subject of Urbanization in Ankara. General characteristics and history of Ankara have been revealed. In this chapter, socioeconomic situation of Ankara before proclamation of being the capital of Turkey has been examined and by also putting forward the situation after becoming the capital city, the role of proclamation of Ankara as the capital in respect to urbanization process has been thoroughly displayed. Again in this chapter, values of Ankara along with statistical scales have been discussed and rapid urbanization and“metropolization”process have been studied and the problems brought forth by them have been strived to be discussed.