Histerektomi sonrası kadınların algıladıkları beden imajının cinsel fonksiyon ve evlilik uyumu üzerine etkisi
The effect on sexual function and marital adjustment of women's perceived body image after hysterectomy
- Tez No: 891504
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma histerektomi sonrası kadınların algıladıkları beden imajının cinsel fonksiyon ve evlilik uyumu üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu araştırmanın örneklemini histerektomi yapılan 472 kadın oluşturmuştur. Kasım 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde yapılan bu araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Beden İmajı Ölçeği, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği ve Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda Student's t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon katsayısı ve basit doğrusal regresyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of body image perceived by women after hysterectomy on sexual function and marital adjustment. The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of 472 women who underwent hysterectomy. The data of this study, which was conducted between November 2023 and May 2024 in Mersin University Hospital Gynaecology and Obstetrics Clinic, were collected with Personal Information Form, Body Image Scale, Female Sexual Function Inventory and Revised Form of Dyadic Adjustment Scale. Descriptive statistics, Student's t test in independent groups, one-way analysis of variance, Pearson correlation coefficient and simple linear regression test were used to analyse the data.