Laparoskopik ve abdominal histerektomi olan hastalarda operasyon öncesi ve sonrası cinsel fonksiyonların karşılaştırılması
Comparison of PRE- and post-sexual sexual functions in patients with laparoscopic and abdominal hysterectomy
- Tez No: 523597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ERDAL SAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, ülkemiz koşullarında laparaskopik ve laparatomik histerektomi ameliyatı geçirmiş kadınlarda, histerektomi ameliyatının cinsel fonksiyonlara etkisini belirlemek amacıyla iki aşamalı, prospektif kesitsel bir araştırma olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini Harran Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2016-Mart 2018 tarihleri arasında laparoskopik ve laparatomik histerektomi ameliyatı geçirmiş araştırmayı kabul eden 120 kadın oluşturdu. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından Kadın Cinsel İşlev Ölçeği değerlendirme formu tüm hastalara uygulandı ve tüm sorulara hastaların cevap vermesi sağlanarak toplandı. Hastalara ameliyattan 1-2 gün önce Kadın Cinsel İşlev Ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Aynı hastalara ameliyat sonrası 3. Ayda Kadın Cinsel İşlev Ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile tekrar uygulandı. Verilerin istatistiki analizleri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 17.0 for Windows istatistik analiz paket programı ile gerçekleştirildi. Kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde Fisher ki-kare testleri, bağımlı grupların değerlendirilmesinde Wilcoxon testi kullanıldı. Sayısal değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov Smirnov Testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a two-stage prospective cross-sectional study to determine the effect of hysterectomy on sexual function in women who had undergone laparoscopic and laparotomy hysterectomy conditions in our country. The sample of the study consisted of 120 women who had undergone laparoscopic and laparotomic hysterectomy between January 2016 and March 2018 in Harran University Department of Obstetrics and Gynecology Clinic. The data of the study were applied to all patients by the researcher and the Female Sexual Function Scale evaluation form was collected and all patients were asked to respond. Female Sexual Function Scale was applied to the patients 1-2 days before the operation by face to face interview technique. Female Sexual Function Scale in the 3rd month was re-administered by face to face interview technique. Statistical analysis of the data was performed with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 17.0 for Windows statistical analysis package program. Fisher's chi-square tests and Wilcoxon test were used to evaluate categorical variables. The Kolmogorov Smirnov test was used to determine whether the numerical variables were normally distributed or not. The statistical significance level of all tests was