Histerektomi olan kadınların ameliyat sonrası konfor düzeylerinin öz-bakım gücüne etkisi
The effect of post-operational comfort level on the self-care agency of women with hysterectomy
- Tez No: 711543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırma histerektomi olan kadınların ameliyat sonrası konfor düzeyleri ile öz-bakım gücünü etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı olan bu çalışma, histerektomi ameliyatı olup Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine yatan 102 kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden kadınlarla birebir görüşülerek, araştırmacı tarafından elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında Hasta Tanılama Formu, Genel Konfor Ölçeği (GKÖ),Öz-bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ) kullanılmıştır. Değerlendirmelerde IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılmıştır ve istatistiksel anlamlılık sınırı olarak p0,05). Hastaların postoperatif 1. günde ağrı skorları ile genel konfor puanları arasında negatif yönlü zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır (p0,05). Hastaların eğitim düzeyleri ile 2. gün genel konfor puanları arasında fark saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned as a descriptive study in order to evaluate the postoperative comfort levels of women who had hysterectomy and the factors affecting their self-care agency. Materials and Methods: This descriptive study will be carried out with the participation of 102 women who had hysterectomy surgery and were admitted to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Gulhane Training and Research Hospital. The data will be obtained by the researcher by interviewing the women who voluntarily agreed to participate in the study. Patient Identification Form, General Comfort Scale (GAS), Self-Care Agency Scale (SCA) were used to collect data. IBM SPSS Statistics 20 program was used in the evaluations and p0,05). A weakly negative correlation was found between the patients' pain scores and general comfort scores on the 1st postoperative day (p0,05). There was a difference between the education levels of the patients and the general comfort scores on the 2nd day (p0,05).