Kekemeliği olan ve olmayan yetişkinlerin gelişmeleri kaçırma korkusu düzeylerinin karşılaştırılması ve gelişmeleri kaçırma korkusu ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Comparison of the fear of missing out levels of adults with and without stuttering and evaluation the relationship between the fear of missing out and resilience levels
- Tez No: 891503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN ALPÜRAN KOCABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (Fear of Missing Out [FoMO]), bir fırsatı ya da deneyimi kaçırmaktan dolayı duyulan endişeyi ifade eder. Bu araştırmanın amacı, kekemeliği olan bireyler (KOB) ve kekemeliği olmayan (KONB) yetişkinlerin FoMO düzeylerini karşılaştırmak ve kekemeliği olan grupta FoMO düzeyleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda araştırma karşılaştırmalı desen ve ilişkisel desen olarak yürütülmüştür. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri 65 KOB ve 80 KONB olmak üzere, toplam 145 kişi katılmıştır. Üniversite Öğrencilerine Yönelik Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği online hale getirilip katılımcılara sunulmuştur. Elde edilen bulgulara göre; KOB'de ve KONB'de psikolojik sağlamlık ile FoMO alt puanları ve toplam puan arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif bir ilişki bulunmaktadır. KOB ve KONB'in FoMO düzeyleri arasında FoMO alt puanlar ve toplam puanlarda anlamlı bir fark elde edilmemiştir. KOB'de cinsiyet ve FoMO düzeylerinde alt puanlar ve toplam puanda anlamlı bir fark bulunmamaktadır. KOB'de yaş FoMO'nun alt boyutu olan sosyal boyutta anlamlı bir fark varken, bireysel boyutta ve toplam boyutta anlamlı bir farka sahip değildir. KOB ve KONB psikolojik sağlamlık arasında anlamlı bir fark olup KONB'in psikolojik sağlamlıkları daha yüksektir. Sonuç olarak; Kekemeliğe sahip olmak; FoMO düzeyi üzerinde anlamlı bir fark yaratmamaktadır. KOB'in psikolojik sağlamlıkları ile FoMO düzeyleri arasında bulunan negatif ilişki, KOB'in psikolojik sağlamlıklarının düşük olmasının bireyleri FoMO'ya daha açık hale getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fear of Missing Out (FoMO) refers to the anxiety of missing an opportunity or experience. Aim of the study is to compare FoMO levels in individuals who stutter (PWS) and individuals who do not stutter (PWNS) and to evaluate the relationship between FoMO levels and resilience levels in the PWS. In this context, comparative design and relational design methods were used in the research. A total of 145 people, 65 PWS and 80 PWNS aged 18 and over, participated in the study. The fear of missing out scale for university students and the brief resilience scale were conducted in online and fulfilled by the participants. According to the findings, There is a statistically significant negative relationship between resilience and FoMO scores in PWS and PWNS. There is no significant difference between the FoMO sub-scores and total score levels of PWS and PWNS. Gender has no significant difference on FoMO in PWS. In PWS, while age has a significant difference on the social dimension, which is the sub-dimension of FoMO, it does not have a significant difference on the individual dimension and the total dimension. In conclusion; being a stutter does not have a significant difference on FoMO. The negative relationship between resilience and FoMO in PWS shows that the low resilience makes PWS more open to FoMO.