Ortaokul öğrencilerinin obeziteye yönelik tutumu ve akran zorbalığı savunuculuğu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between secondary school students' attitudes towards obesity and peer bullying advocacy
  1. Tez No: 891509
  2. Yazar: MİRAÇ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma bir ortaokulda okumakta olan 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinin obeziteye yönelik tutumu ve akran zorbalığı savunuculuğu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki bu çalışma Aralık 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında Ankara İli Etimesgut İlçesi'nde bulunan Şehit Erdem Ertan Ortaokulu'nda yapılmıştır. Veriler Öğrencileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Akran Zorbalığı Öğrenci Savunuculuğu Ölçeği ve Obez Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler yöntemlerinden one-way anova, bağımsız gruplarda t-testi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between attitudes towards obesity among 7th and 8th grade students attending middle school and peer bullying advocacy. This descriptive and correlational study was conducted between December 2023 and February 2024 at Şehit Erdem Ertan Middle School located in Etimesgut District, Ankara Province, Turkey. Data were collected using the Student Information Form, Peer Bullying Student Advocacy Scale, and Attitude Scale towards Obese Children. Statistical analyses included one-way ANOVA, independent samples t-test, multiple linear regression analysis, and Pearson correlation analysis. A significance level of p < 0.05 was accepted. According to the results of the study, the average age of the participants was determined to be 13.14 ± 0.68. It was found that 55% of the students were male, 64.4% had 1-2 siblings, 20.09% had mothers with a primary school education, and 61.3% had fathers with a university degree or higher.