Hamilelikte ağız ve diş sağlığı ile ilgili youtube videolarının içerik analizi
Content analysis of youtube videos related to oraland dental health during pregnancy
  1. Tez No: 891510
  2. Yazar: ŞULE NUR YEGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI DURMUŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET“Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili YouTube Videolarının İçerik Analizi”, Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Edirne, 2024. Giriş ve Amaç: Tez çalışmamızda, YouTube platformunda paylaşılan ''hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı'' ile ilgili içeriklerin yeterliliği ve güvenilirliği araştırıldı. Videolara gelen yorumların nitel ve nicel değerlendirmesi yapılarak kullanıcıların verdikleri tepkiler, sordukları sorular ve öneriler incelendi. YouTube platformundaki videoların, hamilelere yararlı olup olmayacağını ve bilgi edinme aracı olarak kullanılmasının doğruluğunu değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Dahil edilme kriterlerine uygun videolar belirlendikten sonra videolara ait parametreler kaydedildi. Bu parametreler ile etkileşim indeksi ve görüntülenme oranı hesaplandı. Videoların içeriği, rehberler doğrultusunda hazırlanan değerlendirme kriterleri ile analiz edildi ve Toplam İçerik Skoru hesaplandı. Videoların, DISCERN ve GQS ölçekleri kullanılarak kalite ve güvenilirlik analizleri yapıldı. Bu ölçeklerin skorları ile parametrelerin değerleri istatistiksel olarak analiz edildi. Ek olarak, videolara gelen yorumlar, MAXQDA programı kullanılarak incelendi ve hem nicel analiz hem tematik analiz gerçekleştirildi. Video yorumlarında en çok bahsedilen konuları bulmak amacıyla çeşitli kodlar kullanıldı ve temalar oluşturuldu. Bulgular: GQS skorları incelendiğinde; videoların %15,3'ünün yüksek kalite, %28,6'sının orta kalite, %56,1'inin düşük kalite gösterdiği tespit edildi. DISCERN ölçeğinin skorlarına göre; tüm videoların güvenilirlik skor ortalamasının 2,32 ± 1,04 olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Content Analysis of YouTube Videos Related to Oral and Dental Health During Pregnancy”, Specialist Thesis, Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Trakya University, Edirne, 2024. Background and Aim: In our thesis study, we explored the adequacy and reliability of content concerning“oral and dental health during pregnancy”shared on the YouTube platform. We conducted qualitative and quantitative evaluations of the comments on these videos, analyzing user reactions, inquiries, and recommendations. Our objective was to assess the utility of YouTube videos for pregnant women and evaluate their suitability as sources of information. Material and Methods: After identifying videos that met the inclusion criteria, parameters specific to each video were recorded. These parameters included interaction index and viewing rates. The content of the videos was analyzed using evaluation criteria prepared according to guidelines, and a Total Content Score was calculated. Quality and reliability analyses were conducted using the DISCERN and GQS scales. Statistical analysis was performed to compare these scores with the recorded parameters. Additionally, comments on the videos were examined using the MAXQDA program. Both quantitative and thematic analyses were conducted on these comments. Various codes were applied to identify the most frequently mentioned topics in the video comments, and themes were developed based on these codes. Results: Upon examining GQS scores, it was determined that 15,3% of the videos were categorized as high quality, 28,6% as medium quality, and 56,1% as low quality. According to DISCERN scale scores, the average reliability score for all videos was 2,32 ± 1,04.