1700-1878 yılları arasında Köstendil şehri'nin dini ve sosyal hayatı
Religious and social life of the city of Kyustendil between 1700-1878
- Tez No: 891514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ CAN SANNAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Köstendil, birçok medeniyetin izlerini taşıyan bir şehirdir. Coğrafi konumu, yer altı ve yer üstü kaynaklarının zengin olmasıyla önemli görülmüştür. Osmanlıların Rumeli'ye geçişiyle kısa sürede Balkanların birçok şehri Türk hâkimiyetine girmeye başlamıştır. 1371 yılında şehre hâkim olan Sırplar Osmanlıların gücünü tanımıştır. 1395 yılında tam olarak Osmanlı hâkimiyetine geçmiş bir şehirdir. Şehir konumu itibariyle son derece stratejik bir yerde bulunduğundan Osmanlılar, şehri kısa zamanda kültürel, demografik, dini, ticari, iktisadi bir merkez haline getirmiştir. Şehir, mamur edilmiş ve 483 yıl Türk yurdu olarak kalmıştır. Köstendil, Rumeli şehirleri arasında özellikle dini yaşamının canlılığı ile ön plana çıkmaktadır. XVIII. ve XIX. Yüzyıllarda cami, mescit, tekke ve vakıfların yoğunluğundan manevi bir merkez haline geldiği görülmektedir. Köstendil, Bulgaristan'da Sofya ve Filibe'den sonra Şumnu ile birlikte tekke varlığı en fazla olan şehirdir. Manevi hayatın en yoğun yaşandığı yerlerden birisi olan Köstendil Şehri'nin dini yaşamıyla ilgili ayrıntılı bir çalışma bulunmamaktadır. Şehirde yetişen mutasavvıflar bölgesini etkilemek ile kalmamış, Rumeli ve Anadolu'da önemli vazifeler üslenmişlerdir. Bu çalışma ile şehrin bir dönemine ait dini ve sosyal hayatı ile ilgili bilgileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Kyustendil is a city that bears the traces of many civilizations. It has been considered important due to its geographical location and rich underground and aboveground resources. With the transition of the Ottomans to Rumelia, many cities of the Balkans started to come under Turkish rule in a short time. In 1371, the Serbs who dominated the city recognized the power of the Ottomans. In 1395, the city was fully under Ottoman rule. Since the city was located in a highly strategic place, the Ottomans turned it into a cultural, demographic, religious, commercial and economic center in a short time. The city was built up and remained a Turkish homeland for 483 years. Kyustendil stands out among the cities of Rumelia especially with the vitality of its religious life. In the XVIII. and XIX. centuries, it is seen that it became a spiritual center due to the density of mosques, masjids, tekkes and foundations. After Sofia and Plovdiv, Kyustendil, together with Shumnu, has the highest number of tekkes in Bulgaria. There is no detailed study on the religious life of the city of Kyustendil, which is one of the places where spiritual life is most intense. Sufis who grew up in the city not only influenced the region, but also assumed important duties in Rumelia and Anatolia. This study includes information about the religious and social life of the city for a period of time.