Eczacılık fakültesi öğrencilerinde yeme tutumu, obsesif-kompulsif semptomlar ve ortoreksiya nervoza arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of eating attitude, obsessive-compulsive symptoms and relationship between orthorexia nervosa in faculty of pharmacy students
  1. Tez No: 891515
  2. Yazar: CEREN GİZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ortoreksiya nervoza sağlıklı beslenme takıntısı olarak bilinmektedir. Ortorekisya nervozanın hem Obsesif kompulsif bozukluklarla hem de Yeme bozukluklarıyla ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı Eczacılık Fakültesinde okuyan öğrencilerin“Yeme Tutumları”,“Obsesif Kompulsif Bozukluklar”ve“Ortoreksiya Nervoza”ilişkilerini incelemektir. Sağlık alanında önemli yere sahip olan Eczacılarımızın üniversite dönemlerinde geliştirdikleri bir yeme bozukluğu, sağlıklı beslenme takıntısı ya da herhangi bir obsesif-kompulsif davranışın olup olmadığı araştırılmak istenmiştir. Bu çalışmada verileri toplamak için ORTO-11, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL) ve Yeme Tutum Testi (YTT-40) ölçekleri kullanılmıştır. Ölçekler Google formslar ile öğrencilere gönderilmiştir. Veri analizinde SPSS 24.0 sürümü kullanılmıştır. Araştırmamız“İstanbul Üniversite'sinde”gerçekleşmiştir ve araştırmaya 332 öğrenci katılmıştır. Uç değer analizi sonucunda ölçme araçlarına ait puanlar standart z puanlarına dönüştürülmüştür. Z puanı ±3 arasında olmayan ölçümler (n = 9) veri setinden çıkartılmıştır, böylece çalışma 323 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Yeme Tutumu, Obsesif-Kompulsif semptomlar ve Ortoreksiya Nervoza arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı tekniği ile incelenmiştir. Yeme tutumu, obsesif-kompulsif semptomlar ve Ortoreksiya Nervozanın birbirlerini düzeyi ise hiyerarşik regresyon analiziyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthorexia nervosa is known as a healthy eating obsession. Orthorexia nervosa is thought to be associated with both Obsessive-compulsive disorders and Eating disorders. The aim of this research is to examine the“Feed Attitudes”,“Obsive Compulsive Disorders”and“Ortorexia Nervoza”relationships of students studying at the Faculty of Pharmacy. It was wanted to investigate whether our pharmacists, who have an important place in the field of health, had an eating disorder, healthy eating obsession or any obsessive-compulsive behavior developed during university periods. The ORTO-11, Maudsley Obsessive Compulsive Question List (MOKSL) and Eating Attitude Test (YTT-40) scales were used to collect data in this study. Scales were sent to students with Google forms. SPSS 24.0 version was used in data analysis. Our research was carried out at“Istanbul University, ”and 332 students participated in the research. As a result of the end value analysis, the scores of the measuring instruments were converted to standard z scores. Measurements with a Z score not between ±3 (n = 9) were removed from the dataset, so that the study was conducted with 323 students. The relationship between Eating Attitude, Obsessive-Compulsive symptoms, and Orthorexia Nervosa has been studied with the Pearson Moments Product Correlation Coefficient technique. Eating attitude, obsessive-compulsive symptoms, and the level of each other of Orthorexia Nervosa were studied by hierarchical regression analysis.