Kardiyoloji kliniğinde yatan kadın hastalarda kardiyak hastalıkların yaş gruplarına göre dağılımı
Distribution of cardiac diseases according to age groups in female patients hospitalized in the cardiology clinic
  1. Tez No: 891513
  2. Yazar: YÜSRA AYALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KOÇAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kadın popülasyonunda kardiyovasküler hastalıkların yaygın olduğu, mortalite ve morbidite oranlarının arttırdığı bilinmektedir. Kadınlarda ölümcül sonuçlara yol açabilen kardiyovasküler hastalıkların daha geç tanındığı, tedavi ve takip basamaklarında daha yetersiz kalındığı düşünülmektedir. Bu çalışma Harran Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde yatırılarak takip edilen kadın hastalarda kardiyak hastalıkların yaş gruplarına göre dağılımını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Yöntem: Bu çalışma retrospektif, kesitsel, tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Çalışmanın evreni 01.07.2018-31.12.2022 tarihleri arasında kardiyoloji kliniğinde yatırılarak takip edilen 18 yaş üzeri kadın hastalardan oluşmaktadır. Çalışmaya 2013 kadın dahil edilmiştir. 05/09/2023 tarihinden itibaren dahil edilme kriterlerini karşılayan kişiler üzerinde yürütülmüştür. Verilerin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından literatür taranması ile oluşturulan veri formu kullanılmıştır. Kardiyak hastalığı olan ve yatırılarak takip edilen kadınlara ait arşiv verileri kaydedilerek SPSS 20,0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that cardiovascular diseases are common in the female population and increase mortality and morbidity rates. It is thought that cardiovascular diseases, which can lead to fatal outcomes in women, are recognized later and treatment and follow-up steps are inadequate. This study aimed to evaluate the distribution of cardiac diseases according to age groups in female patients hospitalized in the Cardiology Clinic of Harran University Hospital. Method: This study was planned as a retrospective, cross-sectional, descriptive study. The population of the study consisted of female patients over the age of 18 who were hospitalized and followed up in the cardiology clinic between 01.07.2018-31.12.2022. 2013 women were included in the study. It was conducted on people who met the inclusion criteria as of 05/09/2023. The data form created by the researchers by reviewing the literature was used to obtain the data. Archival data of women with cardiac disease who were hospitalized and followed up were recorded and analyzed with SPSS 20.0 statistical package program.