Yaralanmalı motosiklet kazası nedeniyle başvuran olguların sosyo-demografik, bireysel ve çevresel özelliklerinin adli tıp açısından değerlendirilmesi ve maluliyet oranına etkisi
Evaluation of the socio-demographic, individual and environmental characteristics of cases applicable due to injury motorcycle accident in terms of forensic medicine and its effect on the disability rate
- Tez No: 891523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
YARALANMALI MOTOSİKLET KAZASI NEDENİYLE BAŞVURAN OLGULARIN SOSYODEMOGRAFİK, BİREYSEL VE ÇEVRESEL ÖZELLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE MALULİYET ORANINA ETKİSİ Giriş ve Amaç: Motosikletlerin, otomobiller gibi sürücü ve yolcuyu koruyucu bir yapısının olmaması, yaralanmalı kaza ihtimalini arttırmıştır. Motosiklet kazalarında çevresel ve sürücü faktörleri kazanın oluşumunu daha çok etkilemektedir. Motosiklet sürücüleri trafik kazalarında mil başına araç içinde olanlara kıyasla 32 kat daha fazla ölüm ve altı kat daha fazla yaralanma riskine sahiptir. Bu çalışmada yaralanmalı motosiklet kazası olguları değerlendirilmiş, kişide oluşan yaralanmaların sosyodemografik özellikler, ekipman kullanımı gibi bireysel özellikler ile kaza oluş şekli, yol tipi, kaza sırasındaki hava durumu gibi çevresel özellikler arasında oluşan ilişkinin irdelenmesi, bireysel ve çevresel özelliklerin kişide oluşan maluliyet oranıyla ilişkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, ileriye yönelik kesitsel tipte ve ele geçenden örnekleme yöntemiyle, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilimdalı'na 01.07.2023-31.12.2023 tarihleri arasında maluliyet raporu almak için başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve motosiklet kazası geçiren 200 olguya anabilim dalı polikliniğinde yüz yüze anket uygulanarak yapılmıştır. Araştırmada olguların motosiklet kazası sonrası oluşan maluliyet oranları 20.02.2019 tarihli ve 30692 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan“Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik”e ekli cetvelleri kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF SOCIODEMOGRAPHİC, INDIVIDUAL, AND ENVIRONMENTAL CHARACTERISTICS OF CASES APPLYING DUE TO MOTORCYCLE ACCIDENTS AND THEİR IMPACT ON DISABILITY RATE Introduction and Objective: The absence of a protective structure for both the driver and the passenger, akin to automobiles, has increased the likelihood of injury in motorcycle accidents. Environmental and driver factors predominantly influence the occurrence of accidents in motorcycle crashes. Motorcyclists are at 32 times higher risk of death and six times higher risk of injury per mile compared to occupants of other vehicles in traffic accidents. This study evaluates cases of motorcycle accidents resulting in injuries, aiming to examine the relationship between sociodemographic characteristics of the injured person, individual characteristics such as equipment usage, and environmental characteristics such as the mode of accident occurrence, type of road, and weather conditions during the accident. Furthermore, the objective is to determine the association between individual and environmental characteristics and the disability rate in the injured person. Materials and Methods: This study employed a prospective cross-sectional design and utilized a convenience sampling method. It was conducted on 200 cases who applied for disability reports at the Department of Forensic Medicine, Balıkesir University Faculty of Medicine, between July 1, 2023, and December 31, 2023, agreed to participate in the study, and had experienced a motorcycle accident. Face- to-face surveys were conducted with the cases in the department's outpatient clinic. The disability rates of the cases following motorcycle accidents were calculated using the tables attached to the“Regulation on Disability Assessment for Adults”published in the Official Gazette dated February 20, 2019, and numbered 30692. The Chi-square test was utilized for comparing the percentages of categorical variables, and a p-value of