Multipl skleroz hastalarında metabolik sendrom riski, beslenme durumu ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of metabolic syndrome risk, nutritional status and quality of life in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 891531
  2. Yazar: ÇİSENUR PIÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERTAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Multipl skleroz (MS), immün aracılı, demiyelinizan nörodejeneratif bir hastalıktır ve erken ve orta yetişkinlik döneminde ilerleyici nörolojik fonksiyon bozukluğunun en yaygın nedenidir. Mevcut kanıtlar sağlıklı bir yaşam tarzıyla birlikte dengeli bir beslenmenin MS patogenezinde ve seyrinde pozitif rol oynayabileceğini göstermektedir. Çalışmada; MS hastalarında MetS riski, beslenme durumu ve yaşam kalitesinin belirlenerek aralarındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, 8 Ocak-5 Nisan 2024 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniği'nde izlenen, 18-65 yaş aralığında, çalışmaya alınma kriterlerine uyan, 36 kadın 12 erkek toplam 48 MS hastasının Tanita BC 401 cihazı ile vücut ağırlıkları, vücuttaki toplam yağ, kas ve su oranları ölçülmüş, BKİ değeri hesaplanmış, biyokimyasal kan bulguları değerlendirilmiş ve kan basınçları ölçülmüştür. Beslenme durumunun saptanması için Erişkin Yarı Kantitatif Besin Tüketim Sıklığı Anketi ve yaşam kalitesinin belirlenmesi için SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. MetS tanısı için IDF kriterleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda MS hastalarındaki MetS sıklığı %29,2 olarak bulunmuş ve MetS görülen bireylerin büyük çoğunluğunu kadınların (%71,4) oluşturduğu gözlenmiştir. MetS görülen hastaların yarısının MIND diyetine uyumlu olduğu görülmüş, beslenme durumuna göre MetS görülme oranlarında fark olmadığı belirlenmiştir. Abdominal obezite ile MIND diyet uyumu arasında anlamlı ilişki olmadığı saptanmıştır. MetS'i olan ve olmayan bireylerin fiziksel yaşam kaliteleri arasında anlamlı farklılık yokken MetS'i olan bireylerin mental yaşam kalitesi daha yüksektir. MS hastalarının makro ve mikro besin ögesi alımları arasında MetS varlığı açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. MetS durumunun MCS puanı üzerine pozitif yönde etkisinin olduğu belirlenirken yaşın ise PCS puanı üzerine negatif etkisinin olduğu saptanmıştır. MS hastaları arasında MetS bileşenlerinin yaygınlığı ve yaşam kalitelerini etkileyen faktörler sebebiyle bu hastalar multidisipliner bir yaklaşımla düzenli olarak takip edilmeli, sağlıklı beslenme önerilerinin geliştirilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an immune-mediated, demyelinating neurodegenerative disease and the most common cause of progressive neurological dysfunction in early and middle adulthood. Current evidence suggests that a balanced diet combined with a healthy lifestyle may play a positive role in the pathogenesis and course of MS. The aim of this study was to determine the risk of MetS, nutritional status and quality of life in MS patients and to evaluate the relationship between them. In this study, the weights, total body fat, muscle and water ratios of a total of 48 MS patients (36 women, 12 men) between the ages of 18-65, who were followed up at the Neurology Polyclinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, measured with the Tanita BC 401, BMI was calculated ,biochemical blood findings were evaluated and blood pressures were measured. Adult Semi-Quantitative Food Frequency Questionnaire was applied to determine nutritional status and SF-12 Quality of Life Scale was applied to determine quality of life. IDF criteria were used for the diagnosis of MetS. As a result of the study, the prevalence of MetS in MS patients was found to be 29.2% and it was observed that the majority of individuals with MetS were women (71.4%). Half of the patients with MetS were found to be compliant with the MIND diet, and there was no difference in the incidence of MetS according to nutritional status.There was no significant relationship between abdominal obesity and MIND diet compliance. While there was no significant difference between the physical quality of life of individuals with and without MetS, the mean score of mental quality of life of individuals with MetS was higher. There was no significant difference between the macro and micronutrient intakes of MS patients in terms of the presence of MetS. It was determined that MetS status had a positive effect on MCS score, while age had a negative effect on PCS score. Due to the prevalence of MetS components among MS patients and the factors affecting their quality of life, these patients should be followed up regularly with a multidisciplinary approach and healthy nutrition recommendations should be developed.