Acil servise başvuran ve dahiliye konsültasyonu yapılan geriatrik hastalarda ISAR kırılganlık ölçeği ile altı aylık periyottaki morbidite ve mortalite izlemi
Morbidity and mortality monitoring in a six month period with the ISAR fraility scale in geriatric patients who applied to the emergency department and consultated with internal medicine
  1. Tez No: 891546
  2. Yazar: RAFET BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN ALİ TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Geriatride yaşlılarda kırılganlık sağlık problemi olarak önemli bir yer edinmektedir. ISAR, 65 yaş ve üzerinde acile başvuran kişilerde kırılganlığın tespit edilmesi ve olumsuz sonuçların tahmin edilmesi amacıyla kullanılan bir ölçektir. İç hastalıkları branşını ilgilendiren sorunları olan geriatrik hastaların morbidite ve mortalite oranının yüksek olabileceğini düşünerek ve bu konuda acil servis farkındalığını arttırmak amaçlı bu çalışmayı yapmayı planlandık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2023 ve Aralık 2023 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin acil servisinden İç Hastalıklarına ve yandal branşlarına hafta içi 08:00-16:00 arasında konsülte edilen 65 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiştir. Hastalardan/hasta yakınlarından/hasta bakısından elde edilen bilgilerle ISAR ölçeği doldurularak 0-3, 3-6 ve 0-6 aylar arasındaki olumsuz sonuçlar (acil servise tekrar yatış, hastane yatışı, mortalite ve sağlık/bakım hizmeti alma) değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada takibi tamamlanan 138 hastanın %36,9'u ISAR negatif olarak görülmüşken %63,1'i ISAR pozitif görülmüştür. 6 aylık periyot içinde hastaların %32'si exitus olurken yaşamaya devam eden hastaların %46,2'si acil servise tekrar başvurmuş, %36,5'inde hastane yatışı olmuş ve hastaların %16,1'i sağlık veya bakım hizmeti almıştır. AUC ve p değerleri 0-6 aylık dönemde mortalite, acil servise tekrar başvuru, hastane yatışı ve sağlık/bakım hizmeti alımı açısından sırasıyla AUC 0.67, p=0.002; AUC 0.61 , p=0.043; AUC 0.52, p=0.723; AUC 0.71, p= 0.009 olarak görülmüştür. Sonuç: ISAR ölçeği; mortaliteyi (0-3, 3-6 ve 0-6 aylar arası), acil servise tekrar başvuruyu (0-3, 0-6 aylar arası) ve sağlık/bakım hizmeti alımını(0-3, 3-6, 0-6 aylar arası) öngörmeyi başarırken acil servis başvurusunun 3-6 ay arasını ve tüm zaman aralıklarında hastane yatışını öngörmeyi başaramamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Frailty in the elderly has an important place in geriatrics. ISAR tool is used for detect frailty and predict negative outcomes who applied emergency at age 65 and over. We planned to conduct this study, considering that the morbidity and mortality rate of patients with problems related to internal medicine may be high. Materials and methods: Patients aged 65 and over, who were consulted from the adult emergency department of Izmir Tepecik Training and Research Hospital to internal medicine and subspecialty branches during weekdays (08:00-16:00) between October-November-December 2023 were included in the study. ISAR tool filled with the information obtained from patients/patient relatives/patient's caregiver and the adverse outcomes (emergency readmission, hospital admission, mortality and having health/care services) were evaluated between 0-3, 3-6 and 0-6 months. Results: 138 patients whose follow-up was completed in the study. 36.9% were ISAR negative, while 63.1% were ISAR positive. While 32% of the patients died within the 6-month period, 46.2% of the patients who continued to live were re-admitted to the emergency department, 36.5% were hospitalized and 16.1% of the patients received health or care services. AUC and p values were in mortality, emergency readmission, hospital admission and receiving health/care services in the 0-6 month period, respectively; AUC 0.67, p=0.002; AUC 0.61, p=0.043; AUC 0.52, p=0.723; AUC 0.71, p= 0.009. Conclusions: ISAR tool succeeded in predicting mortality (0-3, 3-6 and 0-6 months), emergency readmission (0-3, 0-6 months) and receiving health/care services (0-3, 3-6, 0-6 months). ISAR tool failed to predict hospital admission at all time intervals and between 3-6 months of emergency readmission.